Porsche Cayenne Turbo E-Hybrid Coupé with GT Package (MY24)
- Exterior colour
- Algarve Blue Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 8,917 mi
- First Registration
- 04/2024
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Plug-in hybrid
- Electrical range combined (EAER, WLTP)
- 45 mi
- Battery energy content (gross)
- 25.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 544 kW / 739 hp
- Fuel consumption weighted combined (WLTP)
- 156.9 mpg
GT interior package with contrast stitching in Deep Sea Blue
Finished in Race-Tex:
- perforated front and outer rear seat centres
- attachment carrier of the dashboard
- handles in centre console
- armrest centre console
- door panel front and rear
- armrest and handle in front and rear door panels
- pillars (A/B/C)
- centre console surround in the rear
Decorative stiching in contrasting colour Deep Sea Blue:
- Stitched model logo on headrests front
- Sports seats front (8-way, electric)
- Multifunction Sports steering wheel
- Dashboard upper section
- Door waist
- Armrests door
- Armrests centre console
- Floor mats
- Seat belts in Deep Sea Blue
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Interior
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Exterior
SportDesign Package in black
Deletion of ‘GTS’ logo on sideskirt inlays
Active bonnet
Powered tailgate
Transmission / Chassis
Fuel filler cover (right) and charging port cover (left)
Electric Sound
70-litre fuel tank
Battery
Suspension standard
Wheels
Summer tyres for 22-inch wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Tyre sealing compound and electric air compressor
Interior
ISOFIX/I-Size mounting points on outer rear seats
Stainless steel pedals
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
E-Mobility
Supply cable for domestic electrical socket (10 A)
Wallmount Basic
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Particle/pollen filter with active carbon filter
Lane Keep Assist
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 8,917 mi |
First Registration 04/2024 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 86.0 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combined | 544 kW / 739 hp |
| Maximum power combustion engine | 441 kW / 599 hp |
| Maximum power electric motor | 130 kW / 176 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,000 r/min |
| Maximum torque power combined | 950 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 800 Nm |
| Maximum torque electric motor | 460 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,400 - 4,500 r/min |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 109.6 kW/l / 149.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 190 mph |
| All-electric top speed | 84 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.4 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.6 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,930 mm |
| Overall Width | 1,995 mm |
| Width (with mirrors) | 2,194 mm |
| Height | 1,652 mm |
| Wheelbase | 2,895 mm |
| Turning circle diameter | 12.1 m |
| Unladen weight (DIN) | 2,495 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,570 kg |
| Permissible gross weight | 2,935 kg |
| Maximum load | 440 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 70 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 404 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,344 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 434 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 186 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 231 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 23.3 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.5 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 16.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 20.6 ° |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 225 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 280 mm |
Range
| Electrical range city (WLTP) | 50 mi |
| Electrical range combined (EAER, WLTP) | 45 mi |
| Electrical range city (EAER, WLTP) | 51 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 25.9 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 21.8 kWh |
| Charging time for alternating current (AC) with 11 kW (0 to up to 100%) | 2.2 h |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions weighted combined (WLTP) | 40 g/km |
| CO₂ emissions with discharged battery combined (WLTP) | 260 g/km |
| Electrical consumption weighted combined (WLTP) | 30.2 kWh/100 km |
| Electrical consumption charge-depleting combined (WLTP) | 33.9 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric combined (WLTP) | 34.6 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric city (WLTP) | 30.4 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric urban (WLTP) | 30.1 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric suburban (WLTP) | 32.7 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric extra urban (WLTP) | 33.0 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric highway (WLTP) | 41.8 kWh/100 km |
| Fuel consumption weighted combined (WLTP) | 156.9 mpg |
| Fuel consumption charge-depleting combined (WLTP) | 706.2 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery combined (WLTP) | 24.6 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery urban (WLTP) | 16.1 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery suburban (WLTP) | 28.0 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery extra urban (WLTP) | 29.1 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery highway (WLTP) | 24.6 mpg |