Porsche Cayenne S Coupé (MY24)
- Exterior colour
- Quarzite Grey Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 7,599 mi
- First Registration
- 06/2024
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- Automatic
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 349 kW / 474 hp
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 4.4 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 22.4 mpg
Leather interior in standard colour, smooth-finish leather Black
In smooth-finish leather:
- front and rear seat centres
- front and rear seat inner side bolsters
- front and rear headrest centres
- armrest and handle in front and rear door panels
- armrest centre console front and folding rear armrest
- handles in centre console
- steering wheel rim
- steering wheel airbag module
- dashboard upper and lower section including glove compartment cover
- door waist rails, upper centre door panel and panelling storage compartment front and rear
- side panel centre console
Note:
Seat back of front seat in synthetic leather, back of headrest comfort seat (8- and 14-way) painted
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Wheels
Interior
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Exterior
Sideskirts
Lower Valance
Deletion of ‘GTS’ logo on sideskirt inlays
Door handles painted in exterior colour
Active bonnet
Powered tailgate
Exterior Mirror Lower Trims including Mirror Base in Black
Rear Diffusor in Louvered Design
Roof spoiler in exterior colour
Transmission / Chassis
90-litre fuel tank
Suspension standard
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Tyre sealing compound and electric air compressor
Interior
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
ISOFIX/I-Size mounting points on outer rear seats
Sport Chrono stopwatch instrument dial in Black
Gear selector in leather
Stainless steel pedals
Sun visors for driver and front passenger
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Non-smoking package
Lane Keep Assist
Particle/pollen filter with active carbon filter
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 7,599 mi |
First Registration 06/2024 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 86.0 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 349 kW / 474 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,000 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 600 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,000 - 5,000 r/min |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 86.8 kW/l / 118.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 170 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.4 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.4 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 13.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 13.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,930 mm |
| Overall Width | 1,983 mm |
| Width (with mirrors) | 2,194 mm |
| Height | 1,678 mm |
| Wheelbase | 2,895 mm |
| Turning circle diameter | 12.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,241 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,190 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,265 kg |
| Permissible gross weight | 2,910 kg |
| Maximum load | 720 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 3,500 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 140 kg |
| Fuel tank capacity | 90 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 554 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,502 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 592 l |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 212 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension | 212 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 192 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 237 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 25.3 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 22.3 ° |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 23.4 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.9 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 18.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 17.2 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 21.2 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 500 mm |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 475 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 530 mm |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 285 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 22.4 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 12.8 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 23.0 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 27.4 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 25.2 mpg |