Porsche Cayenne E-Hybrid Coupé (MY24)
- Exterior colour
- Crayon
- Interior colour
- Mileage
- 13,946 mi
- First Registration
- 01/2024
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Plug-in hybrid
- Electrical range combined (EAER, WLTP)
- 43 mi
- Battery energy content (gross)
- 25.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 346 kW / 470 hp
- Fuel consumption weighted combined (WLTP)
- 176.6 mpg
Black partial leather interior with seat centres in classic checked fabric
Seat centres front and rear in classic checked fabric.
With smooth-finish leather in standard colour:
- front and rear seat inner side bolsters
- front and rear headrest centres and sides
With embossed leather in standard colour:
- handles in front and rear door panels
- handles in centre console
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Exterior
Lower Valance
Deletion of ‘GTS’ logo on sideskirt inlays
Door handles painted in exterior colour
Active bonnet
Powered tailgate
Exterior Mirror Lower Trims including Mirror Base in Black
Rear Diffusor in Louvered Design
Roof spoiler in exterior colour
Transmission / Chassis
Electric Sound
75-litre fuel tank
Starter battery
Suspension standard
Fuel filler cover (right) and charging port cover (left)
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Tyre sealing compound and electric air compressor
Interior
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
ISOFIX/I-Size mounting points on outer rear seats
Sport Chrono stopwatch instrument dial in Black
Gear selector in leather
Pedals and footrest in Black
Sun visors for driver and front passenger
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
E-Mobility
Supply cable for domestic electrical socket (10 A)
Wallmount Basic
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Non-smoking package
Particle/pollen filter with active carbon filter
Lane Keep Assist
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 13,946 mi |
First Registration 01/2024 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Latest Maintenance Major maintenance at 07/10/2025 with 12,130 mi Porsche Centre Stockport |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,995 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 89.0 mm |
| Maximum power combined | 346 kW / 470 hp |
| Maximum power combustion engine | 224 kW / 304 hp |
| Maximum power electric motor | 130 kW / 176 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 5,300 - 6,400 r/min |
| Maximum torque power combined | 650 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 420 Nm |
| Maximum torque electric motor | 460 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1,340 - 5,300 r/min |
| Maximum engine speed | 6,500 r/min |
| Maximum power per litre | 75.0 kW/l / 102.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 158 mph |
| All-electric top speed | 84 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.6 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 13.2 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,930 mm |
| Overall Width | 1,983 mm |
| Width (with mirrors) | 2,194 mm |
| Height | 1,674 mm |
| Wheelbase | 2,895 mm |
| Turning circle diameter | 12.1 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,456 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,455 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,530 kg |
| Permissible gross weight | 3,110 kg |
| Maximum load | 655 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 3,500 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 140 kg |
| Fuel tank capacity | 75 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 404 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,344 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 434 l |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 210 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension | 210 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 188 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 233 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 25.2 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 22.0 ° |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 23.2 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.5 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 18.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 16.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 20.8 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 250 mm |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 225 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 280 mm |
Range
| Electrical range city (WLTP) | 52 mi |
| Electrical range combined (EAER, WLTP) | 43 mi |
| Electrical range city (EAER, WLTP) | 55 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 25.9 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 21.8 kWh |
| Charging time for alternating current (AC) with 11 kW (0 to up to 100%) | 2.2 h |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions weighted combined (WLTP) | 36 g/km |
| CO₂ emissions with discharged battery combined (WLTP) | 234 g/km |
| Electrical consumption weighted combined (WLTP) | 29.3 kWh/100 km |
| Electrical consumption charge-depleting combined (WLTP) | 32.9 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric combined (WLTP) | 34.6 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric city (WLTP) | 27.5 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric urban (WLTP) | 28.4 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric suburban (WLTP) | 27.0 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric extra urban (WLTP) | 33.6 kWh/100 km |
| Electrical consumption all-electric highway (WLTP) | 48.9 kWh/100 km |
| Fuel consumption weighted combined (WLTP) | 176.6 mpg |
| Fuel consumption charge-depleting combined (WLTP) | 941.6 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery combined (WLTP) | 27.4 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery urban (WLTP) | 20.5 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery suburban (WLTP) | 31.0 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery extra urban (WLTP) | 31.4 mpg |
| Fuel consumption with discharged battery highway (WLTP) | 26.2 mpg |