Porsche Cayenne Coupé
- Exterior colour
- Quarzite Grey Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 5,816 mi
- First Registration
- 05/2025
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- Automatic
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 260 kW / 353 hp
- Acceleration 0-60 mph
- 5.4 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 25.7 mpg
Partial leather interior in black with seat centres in fabric only i.c.w. Lightweight Sport package
Seat centres front and rear in classic checked fabric.
With smooth-finish leather in standard colour:
- front and rear seat inner side bolsters
- front and rear headrest centres and sides
With embossed leather in standard colour:
- handles in front and rear door panels
- handles in centre console
Note:
Only in conjunction with a Lightweight Sport package
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
SportDesign Package
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Equipment "base"
Equipment "base"
Exterior
Lower Valance
Transmission / Chassis
90-litre fuel tank
Suspension standard
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
ISOFIX/I-Size mounting points on outer rear seats
Gear selector in leather
Pedals and footrest in Black
Reversible seatbelt pretensioner
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
E-Mobility
Fuel cover
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Particle/pollen filter with active carbon filter
Non-smoking package
Emergency call systems eCall and bCall
Lane Keep Assist
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned (Demonstrator) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 5,816 mi |
First Registration 05/2025 |
Previous Owners 1 (Porsche Centre Colchester) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,995 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 89.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 260 kW / 353 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 5,400 - 6,400 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 500 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1,450 - 4,500 r/min |
| Maximum engine speed | 6,500 r/min |
| Maximum power per litre | 87.0 kW/l / 118.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 154 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 5.4 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 14.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,930 mm |
| Overall Width | 1,983 mm |
| Width (with mirrors) | 2,194 mm |
| Height | 1,678 mm |
| Wheelbase | 2,895 mm |
| Turning circle diameter | 12.1 m |
| Tire track turning circle | 11.3 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,150 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,085 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,160 kg |
| Permissible gross weight | 2,820 kg |
| Maximum load | 735 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 3,500 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 140 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 554 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,502 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 592 l |
| Max. ground clearance with steel suspension | 214 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 192 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 237 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 25.5 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 22.5 ° |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 23.5 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.9 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 19.0 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 17.2 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 21.2 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 500 mm |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 475 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 530 mm |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 249 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 25.7 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 18.1 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 25.9 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 30.4 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 26.4 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 81 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |