Porsche 911 Turbo S Cabriolet (992 II)
- Exterior colour
- Oak Green Metallic Neo
- Interior colour
- Roof colour
- Convertible Top in black
- Mileage
- 67 mi
- First Registration
- 03/2026
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- T-Hybrid
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 523 kW / 711 hp
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 24.4 mpg
Club leather interior Basalt Black with Interior Package Turbonite
Following items upholstered in club leather:
- dashboard upper section
- dashboard lower section including glove compartment cover
- door panel upper sections
- door centre panels
- rear side panels
- seat bases
- rear side of front seat backrests
- seat centres rear
- seat bolsters rear
- transmission tunnel in rear
Club leather is a deluxe, new milled nappa grade of leather.
An additional cross seam on the upper part of the dashboard and the door panels underlines the attention to detail.
In conjunction with Sports Seats Plus and Adaptive Sports Seats Plus, back shell painted in Darksilver.
With Turbo-specific embossing in the front and rear seat centers, in the door panels, as well as in the floor mats.
Specifics of the Leather interior in Black with Interior Package in Turbonite:
- Seat belts front and rear in Turbonite
With decorative stitching in contrasting colour Turbonite:
- dashboard upper and lower section
- door waist rails
- centre console
- armrests
- seat outlines
- GT sports steering wheel
- floor mats
Also for Coupé models:
Headliner, A-, B- and C-pillar panel with perforated Race-Tex material
Also for Cabriolet models:
A-pillar trim and cowl frame upholstered in leather
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Standard version
Exterior
Without roof rails
Side Skirts painted in Black (highgloss)
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
All-wheel drive with map controlled multi-plate clutch Porsche Traction Management (PTM)
63-litre fuel tank
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Wheels painted in Turbonite
Interior
Electric steering column adjustment
Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Driver Memory Package
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Warning Triangle
Warning and Brake Assist
Warranty
Your warranty cover includes:
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 67 mi |
First Registration 03/2026 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,591 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 97.0 mm |
| Stroke | 81.0 mm |
| Maximum power combined | 523 kW / 711 hp |
| Maximum power combustion engine | 471 kW / 640 hp |
| Maximum power electric motor | 52 kW / 71 hp |
| Maximum torque power combined | 800 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 760 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 131.0 kW/l / 178.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 200 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 2.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 10.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,551 mm |
| Overall Width | 1,900 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,834 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 1,304 mm |
| Height with steel suspension (PASM-20 DIN) | 1,294 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,818 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,810 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,885 kg |
| Permissible gross weight | 2,175 kg |
| Maximum load | 365 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 128 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 163 l |
| Overhang front | 1,016 mm |
| Overhang rear | 1,085 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 125 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-20 DIN) | 115 mm |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 8.2 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 13.9 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 7.6 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 13.3 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 13.0 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 12.0 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 263 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 24.4 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 14.3 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 23.9 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 29.1 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 28.2 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 r/min |
