Porsche 911 Targa 4S (992 II)
New
£139,990
VAT deductible
Stock Number:
N11115
VIN:
WP0ZZZ992TS247516
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- Roof colour
- Convertible Top in black
- New Car Warranty
- 36 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 353 kW / 480 hp
- Acceleration 0-60 mph
- 3.5 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 25.9 mpg
Fuel consumption combined (WLTP): 25.9 mpg · CO₂ emissions combined (WLTP): 246 g/km
Leather interior Black, stitching Crayon
Following items upholstered in smooth leather:
- dashboard upper section
- dashboard lower section including glove compartment cover
- door panel upper sections
- door centre panels
- centre console side sections
- rear side panels
- seat bases
- rear side of front seat backrests
- seat centres rear
- seat bolsters rear
- transmission tunnel in rear
In conjunction with Sports Seats Plus and Adaptive Sports Seats Plus, back shell painted in Darksilver.
Description
Presenting this beautifully specified 911 Targa 4S, finished in Jet Black Metallic, a timeless colour that perfectly complements the iconic and unmistakable Targa silhouette.
Combining the heritage-inspired Targa concept with the performance and security of intelligent all-wheel drive, the 911 Targa 4S delivers an exceptional balance of open-top driving enjoyment and everyday usability. This example is further enhanced by the Sports Exhaust System with tailpipes in Black, providing a more distinctive and engaging soundtrack.
The exterior is defined by the Targa roll bar finished in Black (satin-gloss) and striking 20-/21-inch 911 Turbo Design wheels, creating a confident and purposeful stance. The classic black convertible roof completes the signature Targa design.
Inside, the cabin is appointed in Black leather with contrast stitching in Crayon, offering a refined and contemporary finish. Adaptive Sports Seats Plus (18-way, electric) with memory package provide exceptional comfort and support, ensuring the ideal driving position for every journey.
A BOSE® Surround Sound System delivers an immersive audio experience, while privacy glass enhances comfort and discretion.
Blending timeless design, open-air versatility and unmistakable Porsche performance, this 911 Targa 4S represents a superbly specified example.
Available from Porsche Centre Nottingham. Contact the team to arrange a personalised viewing or video presentation of this exceptional example from Porsche.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Targa roll bar in Black (satin-gloss)
Transmission / Chassis
Sports exhaust system (tailpipes in Black)
Wheels
20-/21-inch 911 Turbo Design Wheels
Interior
Adaptive Sports seats Plus, electrical 18-way with memory package
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound System
Lighting and vision
Privacy Glass
Standard Equipment
Packages
Equipment 'S'
Standard version
Exterior
Trim on side skirts in Black
Without roof rails
Model designation on rear trim in Lightsilver
Exterior mirror lower trims including mirror base in Black
Door handles painted in exterior colour
Rear lid grille with vertical slats Silver coloured (high-gloss)
Targa
Pedestrian safety
‘PORSCHE’ logo in Silver colour (high-gloss)
Transmission / Chassis
6-cylinder boxer engine with twin-turbo, displacement: 3.0 litres
8-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Power steering
Rear-Axle Steering
All-wheel drive with map controlled multi-plate clutch Porsche Traction Management (PTM)
Porsche Active Suspension Management (PASM)
Porsche Torque Vectoring Plus (PTV Plus)
Brake system with Brake Calipers painted in Red
63-litre fuel tank
Suspension standard
Wheels
Anti-theft wheel bolts
Wheel centre caps with monochrome Porsche crest
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Tyre sealing compound and electric air compressor
Wheels painted in Silver colour
Interior
Instrument dial Black
Seat belts Black
Multifunctional steering wheel including steering wheel heating and mode-switch
Rear Seats
Floor mats front and rear
Interior package Diamar darksilver
Seat heating (front)
Deletion of model logo embossed on headrests
ISOFIX fastening system
Without compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial
Accent Package darksilver
Three-point automatic seat belts
Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
Hood lining in Black fabric
Deletion of quilting
Sun visors
Pedals and footrest in Black
Door sill guards in aluminium with model designation
Audio / Comm.
Navigation High
Smartphone compartment with wireless charging (up to 15 W)
Voice Control
Digital radio
USB-C fast charging
Lighting and vision
Matrix LED main headlights
Taillight strip with ‘PORSCHE’ lettering
Electric folding exterior mirrors including courtesy lighting
Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
Windscreen with thermally insulated glass
Comfort and assistance systems
Comfort Access
Reversing camera
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Two-zone automatic climate control
Particle/pollen filter with active carbon filter
Traffic sign recognition
Preparation for Porsche Dashcam
Lane Keeping Assist
Rain sensor
Light design package
Cruise control
Alarm system with interior surveillance
Non-smoking package
Alcohol Interlock preparation
Airbags
Warning Triangle
Driver Awareness Detection
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
36 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 353 kW / 480 hp |
| Maximum torque combustion engine | 530 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 118.0 kW/l / 161.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 191 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.5 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.3 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.8 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,542 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,834 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 1,302 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,711 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,695 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,770 kg |
| Permissible gross weight | 2,085 kg |
| Maximum load | 390 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 163 l |
| Overhang front | 1,016 mm |
| Overhang rear | 1,076 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 124 mm |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 10.1 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 14.0 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 12.8 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 246 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 25.9 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 14.9 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 27.2 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 31.4 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 29.1 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 94 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 r/min |