Porsche 911 Targa 4S (992 II)
- Exterior colour
- Slate Grey Neo
- Interior colour
- Roof colour
- Convertible Top in brown
- New Car Warranty
- 36 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 353 kW / 480 hp
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.3 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 26.2 mpg
Two-tone club leather interior, Basalt Black/Classic Cognac (semi anilin)
Upholstered with smooth leather in the dashboard colour (Black):
- Upper section of the dashboard including the instrument panel cover
- steering wheel rim
- airbag module in the steering wheel
- top door panel
- top side panel at the rear
Upholstered with semi anilin leather in the trim colour (Classic Cognac):
- Seat centres and door panels
- rear side of front seat backrests
- bottom section of the dashboard including the glove compartment lid
- door handles
- door panel armrest
- centre console storage compartment lid
- side panel at the rear
- side bolsters at the front
- headrests at the front
- side bolsters at the rear
- centre tunnel at the rear
An additional cross seam on the upper part of the dashboard and the door panels underlines the attention to detail.
In conjunction with Sports Seats Plus and Adaptive Sports Seats Plus, back shell painted in Darksilver.
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Comfort and assistance systems
Packages
Standard version
Exterior
Without roof rails
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
All-wheel drive with map controlled multi-plate clutch Porsche Traction Management (PTM)
63-litre fuel tank
Suspension standard
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
Sun visors
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Lighting and vision
Windscreen with thermally insulated glass
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Warning Triangle
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
36 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 353 kW / 480 hp |
| Maximum torque combustion engine | 530 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 118.0 kW/l / 161.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 191 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.5 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.3 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.8 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,542 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,834 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 1,302 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,711 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,695 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,770 kg |
| Permissible gross weight | 2,085 kg |
| Maximum load | 390 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 163 l |
| Overhang front | 1,016 mm |
| Overhang rear | 1,076 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 124 mm |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 10.1 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 14.0 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 12.8 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 246 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 26.2 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 14.9 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 27.2 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 31.4 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 29.4 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 94 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 r/min |