Porsche 911 Targa 4 GTS (992 II)
- Exterior colour
- Oak Green Metallic Neo
- Interior colour
- Roof colour
- Convertible Top in black
- Mileage
- 2,764 mi
- First Registration
- 01/2026
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- T-Hybrid
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 398 kW / 541 hp
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 26.6 mpg
Interior Package GTS
Stitching in contrasting colour, seat belts in contrasting colour, ‘GTS’ logo embroidered in contrasting colour on headrests, includes floor mats edged in Black with stitching and ‘PORSCHE’ logo in contrasting colour. Digital Tachometer and Sport Chrono Stopwatch in contrasting colour. Steering Wheel, Dashboard trim strips, door trims and centre console in carbon.
Contrasting colour: Carmine Red
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Standard version
Exterior
Without roof rails
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
All-wheel drive with map controlled multi-plate clutch Porsche Traction Management (PTM)
63-litre fuel tank
Suspension standard
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Three-point automatic seat belts
Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
Sun visors
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Lighting and vision
Windscreen with thermally insulated glass
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Warning Triangle
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned (Demonstrator) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 2,764 mi Variable mileage – The vehicle is still in use |
First Registration 01/2026 |
Previous Owners 1 (Porsche Centre Perth) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,591 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 97.0 mm |
| Stroke | 81.0 mm |
| Maximum power combined | 398 kW / 541 hp |
| Maximum power combustion engine | 357 kW / 485 hp |
| Maximum power electric motor | 41 kW / 56 hp |
| Maximum torque power combined | 610 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 570 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 99.0 kW/l / 135.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 194 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.0 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.2 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,553 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,834 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height | 1,302 mm |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 1,302 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,755 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,745 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,820 kg |
| Permissible gross weight | 2,135 kg |
| Maximum load | 390 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 163 l |
| Overhang front | 1,016 mm |
| Overhang rear | 1,087 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 122 mm |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 9.9 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 14.2 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 12.8 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 241 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 26.6 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 15.6 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 25.9 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 31.4 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 31.0 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 98 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 r/min |