Porsche 911 Spirit 70 (992 II)
- Exterior colour
- Olive Neo
- Interior colour
- Roof colour
- Convertible soft top, Black, with 3 decorative stripes tone on tone
- New Car Warranty
- 36 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- T-Hybrid
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combined
- 398 kW / 541 hp
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 27.2 mpg
Club leather interior in Basalt Black
Club leather interior in Basalt Black and decorative stitching in Slate Grey.
Following items upholstered in club leather:
- dashboard upper section
- dashboard lower section including glove compartment cover
- door panel upper sections
- door centre panels
- rear side panels
- seat bases
- rear side of front seat backrests
- seat centres rear
- seat bolsters rear
- transmission tunnel in rear
Club leather is a deluxe, new milled nappa grade of leather.
Further details:
With decorative stitching in Slate Grey without extra charge: dashboard upper section, upper section of door trims.
Dashboard trim strips are finished in Darksilver.
Note: The Pasha features are not available in conjunction with optional seat ventilation.
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Comm.
Comfort and assistance systems
Packages
Exterior
Without roof rails
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
63-litre fuel tank
Suspension standard
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Electric steering column adjustment
Three-point automatic seat belts
Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
Instrument cluster Heritage Design
Accent Package Olive Neo
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Driver Memory Package
Alarm system with interior surveillance
Non-smoking package
Alcohol Interlock preparation
Warning Triangle
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
36 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,591 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 97.0 mm |
| Stroke | 81.0 mm |
| Maximum power combined | 398 kW / 541 hp |
| Maximum power combustion engine | 357 kW / 485 hp |
| Maximum power electric motor | 41 kW / 56 hp |
| Maximum torque power combined | 610 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 570 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 99.0 kW/l / 135.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 194 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.0 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,553 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,834 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 1,302 mm |
| Height with steel suspension (PASM-20 DIN) | 1,293 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,689 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,675 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,750 kg |
| Permissible gross weight | 2,095 kg |
| Maximum load | 420 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 163 l |
| Overhang front | 1,016 mm |
| Overhang rear | 1,087 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 117 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-20 DIN) | 111 mm |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 9.5 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 14.5 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 9.2 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 13.8 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 12.7 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 11.9 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 237 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 27.2 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 16.4 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 26.6 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 31.7 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 31.0 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 98 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 r/min |