Porsche 911 GT3 with Touring Package (992 II)
- Exterior colour
- Oak Green Metallic Neo
- Interior colour
- Mileage
- 4,532 mi
- First Registration
- 06/2025
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 375 kW / 510 hp
- Acceleration 0-60 mph
- 3.2 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 20.5 mpg
Leather Interior Exclusive Manufaktur (two-tone), Black and Choice of leather colour: Cognac
Combination of colours: Black in combination with choice of leather colour: Black, Slate Grey, Dark Night Blue, Bordeaux Red, Chalk Beige, Crayon, Kalahari Grey, Night Green, Bramble, Riviera Blue, Guards Red, Cohiba Brown or Cognac.
Leather interior (two-tone) with alternative colour distribution and additional equipment compared to standard leather interior (two-tone). Carpet Black.
Leather partly with decorative stitching in contrasting colour: dashboard upper section, upper section of door trims, dashboard trim package, steering column casing, steering wheel, knee rest, storage compartment lid.
Included equipment: Dashboard trim package in leather (dashboard end trims, dashboard upper section centre trim incl. cover Chrono stopwatch), door trim package in leather (door grab handle, door panel lower trims, rear side lower parts), steering column casing in leather, Porsche crest on headrests (standard GT3 with Touring package), storage compartment lid embossed with “Porsche Exclusive Manufaktur”, cupholder trim leather, belt outlet trims in Race-Tex, leather embossing on the dashboard front section and on the side of the door panel upper section
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Colour choice for leather/decorative stitchings
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Exterior
Badge on air intake grille
Pedestrian safety
Lower Valance
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
63-litre fuel tank
Suspension standard
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM) with race track mode
Interior
Seat belt pretensioners
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
Pedals and footrest in stainless steel
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
E-Mobility
Fuel/charging cover
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 4,532 mi |
First Registration 06/2025 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 375 kW / 510 hp |
| Maximum torque combustion engine | 450 Nm |
| Maximum engine speed | 9,000 r/min |
| Maximum power per litre | 93.0 kW/l / 127.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 193 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.2 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,570 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height | 1,279 mm |
| Wheelbase | 2,457 mm |
| Turning circle diameter | 10.4 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,486 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,477 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,552 kg |
| Permissible gross weight | 1,860 kg |
| Maximum load | 383 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 373 l |
| Max. ground clearance with steel suspension | 100 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.3 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 9.4 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 312 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 20.5 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 12.6 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 22.1 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 23.9 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 22.2 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 74 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 96 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 r/min |