Porsche 911 GT3 with Touring Package (992 II)
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 2,280 mi
- First Registration
- 06/2025
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 375 kW / 510 hp
- Acceleration 0-60 mph
- 3.7 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 20.6 mpg
Interior with extensive leather items in Black
Additional leather items to the standard interior:
dashboard upper section including instrument cluster cover, centre console knee padding, dashboard lower section including glove compartment cover, door panel upper sections, door centre panels, rear side panels.
All leather items in smooth-finish leather in black. Decorative stitching in Black.
Leather embossing on the dashboard front section and on the side of the door panel upper section.
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Exterior
Badge on air intake grille
Pedestrian safety
Lower Valance
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
63-litre fuel tank
Suspension standard
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM) with race track mode
Interior
Seat belt pretensioners
Pedals and footrest in stainless steel
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
E-Mobility
Fuel/charging cover
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 2,280 mi |
First Registration 06/2025 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 375 kW / 510 hp |
| Maximum torque combustion engine | 450 Nm |
| Maximum engine speed | 9,000 r/min |
| Maximum power per litre | 93.0 kW/l / 127.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 194 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,570 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height | 1,279 mm |
| Wheelbase | 2,457 mm |
| Turning circle diameter | 10.4 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,469 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,461 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,536 kg |
| Permissible gross weight | 1,843 kg |
| Maximum load | 382 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 373 l |
| Max. ground clearance with steel suspension | 100 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.3 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 9.4 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 310 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 20.6 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 12.4 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 21.6 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 24.1 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 23.0 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 73 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 95 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 r/min |