Porsche 911 GT3 RS (992 I)
Alder Road, Bridgehead South Business Park
Hessle, East Yorkshire, HU13 0GW
- Exterior colour
- Black
- Interior colour
- Mileage
- 15 mi
- First Registration
- 09/2025
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 386 kW / 525 hp
- Acceleration 0-60 mph
- 3.0 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 21.4 mpg
Interior Weissach package with extensive items in leather and Race-Tex, black/GT silver
Black interior with GT Silver stitching and contrasting elements, extended leather and Race-Tex features
Additional leather items compared to standard interior: door panel upper sections.
All leather items in smooth-finish leather in Black. Decorative stitching, embroidered ‘Weissach RS’ logos and door opening loops in GT Silver.
Also in black Race-Tex: dashboard upper section inkl. cover of instrument cluster, centre console knee padding, dashboard lower section including glove compartment cover and cupholder cover, door centre panels. Perforated seat centre in black with backing in contrasting colour GT Silver.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Colour choice for leather/decorative stitchings
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Equipment GT3
Equipment "GT3 RS"
Exterior
Model designation in satin black on rear apron
Coupé
Pedestrian safety
Side logo 'GT3 RS' in contrasting colour
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
64-litre fuel tank
Suspension standard
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM) with race track mode
Wheels painted in Silver
Interior
No rear seats
Seat belts
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
Sun Visors for Driver and Front Passenger
Pedals and footrest in stainless steel
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Lighting and vision
Exterior mirrors on door waist rails, electrically adjustable and heatable, aspherical on driver's side
Comfort and assistance systems
Two-zone automatic climate control
Cruise control
Alarm system with interior surveillance
Non-smoking package
Seat belt warning system for driver and front passenger
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 15 mi |
First Registration 09/2025 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Latest Maintenance 25/09/2025 with 5 mi Porsche Centre Hull |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 386 kW / 525 hp |
| Maximum torque combustion engine | 465 Nm |
| Maximum engine speed | 9,000 r/min |
| Maximum power per litre | 96.0 kW/l / 131.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 184 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.0 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 10.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,572 mm |
| Overall Width | 1,900 mm |
| Width (with mirrors) | 2,027 mm |
| Height | 1,322 mm |
| Wheelbase | 2,457 mm |
| Turning circle diameter | 10.5 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,482 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,450 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,525 kg |
| Permissible gross weight | 1,795 kg |
| Maximum load | 345 kg |
| Max. ground clearance with steel suspension | 100 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.2 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 9.8 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 299 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 21.4 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 13.7 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 22.8 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 24.8 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 22.8 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 97 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 r/min |