Porsche 911 GT3 (992 II)
- Exterior colour
- Ice Grey Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 755 mi
- First Registration
- 08/2025
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 375 kW / 510 hp
- Acceleration 0-60 mph
- 3.2 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 20.5 mpg
Interior with extensive leather / Race-Tex items Black with contrasting colour GT Silver
Additional leather items of standard interior:
Dashboard upper section including instrument cluster cover, door panel upper sections, rear side panels (not in conjunction with optional Club Sport Package).
All leather items in smooth-finish leather in Black. Decorative stitching and embroidered ‘GT3’ logos in GT Silver.
Also in Black Race-Tex: centre console knee padding, dashboard lower section including glove compartment cover and cupholder cover, door centre panels.
Additionally for lightweight sport bucket seats, partially perforated seat centre in Race-Tex Black, with backing in contrasting colour GT Silver
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Comfort and assistance systems
Packages
GT3 - version
Exterior
Without roof rails
Lower Valance
GT3 specific rear lid
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
Rear-axle steering with sport setup
Rear-wheel drive
63-litre fuel tank
Suspension standard
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM) with race track mode
Interior
No rear seats
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
Seat belt warning system for driver and front passenger
Without compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial
Pedals and footrest in stainless steel
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Keyless Go
Warning Triangle
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 755 mi |
First Registration 08/2025 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 375 kW / 510 hp |
| Maximum torque combustion engine | 450 Nm |
| Maximum engine speed | 9,000 r/min |
| Maximum power per litre | 93.0 kW/l / 127.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 193 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.2 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,570 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,834 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height | 1,279 mm |
| Height with steel suspension (PASM DIN) | 1,279 mm |
| Wheelbase | 2,457 mm |
| Turning circle diameter | 10.4 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,487 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,479 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,554 kg |
| Permissible gross weight | 1,782 kg |
| Maximum load | 303 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 373 l |
| Overhang front | 1,037 mm |
| Overhang rear | 1,076 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM DIN) | 76 mm |
| Approach angle with steel suspension (PASM DIN) | 6.3 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM DIN) | 9.4 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM DIN) | 10.6 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 312 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 20.5 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 12.6 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 22.1 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 23.9 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 22.2 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 74 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 96 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 r/min |