Porsche 911 Carrera T (992 II)
- Exterior colour
- Cartagena Yellow Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 8,771 mi
- First Registration
- 07/2025
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 290 kW / 394 hp
- Acceleration 0-60 mph
- 4.3 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 26.9 mpg
Sport-Tex Plaid Interior package with extensive items in leather
Following items upholstered in leather: dashboard upper, dashboard lower section including glove compartment cover, door panel upper sections, door centre panels, centre console side sections, rear side panels.
In conjunction with rear seats:
Seat bolsters rear and transmission tunnel in rear in leather.
In Sport-Tex Plaid: seat centres.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Carrera T - version
Exterior
Aluminum roof
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
63-litre fuel tank
Suspension standard
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Sport Chrono stopwatch instrument dial in Black
Sun visors
Interior package painted in deviating exterior colour
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
E-Mobility
Fuel/charging cover
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 8,771 mi |
First Registration 07/2025 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 290 kW / 394 hp |
| Maximum torque combustion engine | 450 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 96.0 kW/l / 131.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 183 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.3 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,542 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height | 1,293 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,504 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,490 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,565 kg |
| Permissible gross weight | 1,830 kg |
| Maximum load | 340 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 373 l |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 237 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 26.9 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 14.9 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 27.4 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 32.5 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 31.7 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 94 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 r/min |