Porsche 911 Carrera T (992 II)
New
£119,990
VAT deductible
Individualise rate:
Stock Number:
E44255
VIN:
WP0ZZZ996TS200795
- Exterior colour
- Vanadium Grey Metallic
- Interior colour
- New Car Warranty
- 36 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 290 kW / 394 hp
- Acceleration 0-60 mph
- 4.3 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 26.6 mpg
Fuel consumption combined (WLTP): 26.6 mpg · CO₂ emissions combined (WLTP): 240 g/km
Sport-Tex Plaid Interior Package with extensive items in leather
Following items upholstered in leather: dashboard upper, dashboard lower section including glove compartment cover, door panel upper sections, door centre panels, centre console side sections, rear side panels.
In conjunction with rear seats:
Seat bolsters rear and transmission tunnel in rear in leather.
In Sport-Tex Plaid: seat centres.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Electric slide/tilt glass sunroof
Deletion of ‘911 Carrera T’ decorative side logo
Transmission / Chassis
Power Steering Plus
Lifting system front axle
Porsche Design Subsecond Clock
Wheels
Wheels painted in Satin Black
Interior
Adaptive Sports seats Plus, electrical 18-way with memory package
Rear Seats
Interior Package painted in Exterior Colour with accent in Black
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound System
Lighting and vision
HD-Matrix LED main headlights
Comfort and assistance systems
ParkAssist including Surround View
Lane Change Assist
Standard Equipment
Packages
Equipment 'base'
Carrera T - version
Exterior
Trim on side skirts in Black
'PORSCHE' logo painted in black (high-gloss)
Without roof rails
Model designation '911 Carrera T' in Vanadium Grey Metallic
Exterior mirror upper trims including lower trims painted in Vanadium Grey Metallic
Side Window Trims in Black
Door handles painted in exterior colour
Rear lid grille with vertical slats painted in Vanadium Grey Metallic (high-gloss)
Coupé
Pedestrian safety
Aluminium roof
Transmission / Chassis
6-cylinder boxer engine with twin-turbo, displacement: 3.0 litres
6-speed sports transmission
Rear-Axle Steering
Rear-wheel drive
PASM Sport Suspension (-10 mm)
Porsche Torque Vectoring (PTV)
Sports exhaust system (tailpipes in Black)
Brake system with Brake Calipers in Black
63-litre fuel tank
Suspension standard
Wheels
Anti-theft wheel bolts
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Tyre sealing compound and electric air compressor
20-/21-inch Carrera S wheels in Vanadium Grey Metallic (high-gloss)
Interior
Instrument dial Black
Seat belts Black
Heated GT Sports Steering Wheel Leather
Seat heating (front)
ISOFIX fastening system
Headrests with stitched ‘911’ logo
Accent Package Black/Vanadium Grey Metallic
Three-point automatic seat belts
Rooflining and A-/B-/ C-pillar trims in fabric
Deletion of quilting
Sun visors
Aluminium pedals
Door Sill Guards brushed aluminium in Black
Interior package painted in deviating exterior colour
Audio / Comm.
Navigation High
Smartphone compartment with wireless charging (up to 15 W)
Voice Control
Digital radio
USB-C fast charging
Lighting and vision
Taillight strip with ‘PORSCHE’ lettering
Electric folding exterior mirrors including courtesy lighting
Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
Windscreen with grey top-tint
Lightweight glass
Comfort and assistance systems
Comfort Access
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Two-zone automatic climate control
Particle/pollen filter with active carbon filter
Traffic sign recognition
Preparation for Porsche Dashcam
Lane Keeping Assist
Rain sensor
Light design package
Cruise control
Alarm system with interior surveillance
Non-smoking package
Alcohol Interlock preparation
Airbags
Warn and Brake Assist including pedestrian protection
Warning Triangle
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 290 kW / 394 hp |
| Maximum torque combustion engine | 450 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 96.0 kW/l / 131.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 183 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.3 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,542 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,834 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height | 1,293 mm |
| Height with steel suspension (PASM-20 DIN) | 1,293 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,504 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,490 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,565 kg |
| Permissible gross weight | 1,930 kg |
| Maximum load | 440 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 261 l |
| Overhang front | 1,016 mm |
| Overhang rear | 1,076 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-20 DIN) | 115 mm |
| Approach angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 8.8 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 13.5 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 11.8 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 240 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 26.6 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 14.9 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 26.9 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 32.1 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 31.4 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 94 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 r/min |
Porsche Solutions Personal Contract Plan (PCP)
Term
18 - 49 months
Vehicles
for all new and pre-owned cars
Customers
private and business
Mileage
5,000 to 30,000 miles p.a.
Agreement type
Hire Purchase agreement with an optional final payment
Agreement end
you will have three options. i: part exchange for a new Porsche, ii: keep it by paying the optional final payment and option to purchase fee, iii: simply return the vehicle to Porsche. Terms and Conditions apply.
Porsche Hire Purchase
Term
18 to 60 months
Vehicles
for all new and pre-owned cars
Customers
private and business
Agreement end
Once you have paid all repayments and the option to purchase fee, the vehicle is yours to keep.
Complimentary Porsche Drive Away Insurance
Model
Registration number
Pick up/delivery date
Porsche Centre code
Porsche Centre email address
With Porsche Car Insurance, all repairs are carried out by Porsche-trained Technicians at Porsche Recommended Repairers, ensuring your Porsche remains in expert hands. We only use Porsche Genuine Parts, Paints and accessories for maximum safety, reliability, and to help retain the future value of your car. We make sure your Porsche remains 100% Porsche.
Agreed Value coverage for total loss or theft, with no depreciation
Guaranteed courtesy car
Electric car battery and charging cable cover
Full cover when driving abroad
