Porsche 911 Carrera T Cabriolet (992 II)
- Exterior colour
- Vanadium Grey Metallic
- Interior colour
- Roof colour
- Convertible Top in black
- New Car Warranty
- 36 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 290 kW / 394 hp
- Acceleration 0-60 mph
- 4.5 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 26.4 mpg
Sport-Tex Plaid Interior Package with extensive items in leather
Following items upholstered in leather: dashboard upper, dashboard lower section including glove compartment cover, door panel upper sections, door centre panels, centre console side sections, rear side panels.
In conjunction with rear seats:
Seat bolsters rear and transmission tunnel in rear in leather.
In Sport-Tex Plaid: seat centres.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Carrera T - version
Exterior
Without roof rails
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
63-litre fuel tank
Suspension standard
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Rear seats
Compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial Black
Interior package painted in deviating exterior colour
Three-point automatic seat belts
Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
Sun visors
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Warning Triangle
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
36 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 290 kW / 394 hp |
| Maximum torque combustion engine | 450 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 96.0 kW/l / 131.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 182 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,542 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,834 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height | 1,292 mm |
| Height with steel suspension (PASM-20 DIN) | 1,292 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,590 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,580 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,655 kg |
| Permissible gross weight | 1,985 kg |
| Maximum load | 405 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 163 l |
| Overhang front | 1,016 mm |
| Overhang rear | 1,076 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-20 DIN) | 114 mm |
| Approach angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 9.5 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 13.5 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 11.8 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 243 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 26.4 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 14.9 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 26.6 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 31.7 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 30.7 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 94 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 r/min |