Porsche 911 Carrera S (992 II)
- Exterior colour
- Guards Red
- Interior colour
- Mileage
- 4,015 mi
- First Registration
- 10/2025
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 353 kW / 480 hp
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.1 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 27.2 mpg
Leather interior Black, stitching Crayon
Following items upholstered in smooth leather:
- dashboard upper section
- dashboard lower section including glove compartment cover
- door panel upper sections
- door centre panels
- centre console side sections
- rear side panels
- seat bases
- rear side of front seat backrests
- seat centres rear
- seat bolsters rear
- transmission tunnel in rear
In conjunction with Sports Seats Plus and Adaptive Sports Seats Plus, back shell painted in Darksilver.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Standard version
Exterior
Without roof rails
Pedestrian safety
Aluminium roof
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
63-litre fuel tank
Suspension standard
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Tyre sealing compound and electric air compressor
Interior
Three-point automatic seat belts
Sun visors
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Lighting and vision
Windscreen with thermally insulated glass
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Warning Triangle
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 4,015 mi |
First Registration 10/2025 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 353 kW / 480 hp |
| Maximum torque combustion engine | 530 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 118.0 kW/l / 161.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 191 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.3 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.6 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.4 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,542 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,834 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 1,303 mm |
| Height with steel suspension (PASM-20 DIN) | 1,293 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,553 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,540 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,615 kg |
| Permissible gross weight | 1,985 kg |
| Maximum load | 445 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 261 l |
| Overhang front | 1,016 mm |
| Overhang rear | 1,076 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 125 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-20 DIN) | 115 mm |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 10.1 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 14.1 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 9.5 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 13.5 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 12.8 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 11.9 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 236 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 27.2 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 14.9 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 28.5 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 32.8 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 31.4 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 94 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 r/min |