Porsche 911 Carrera (992 II)
Porsche Approved Pre-Owned
£109,950
VAT not deductible
Individualise rate:
Stock Number:
HG25APX
VIN:
WP0ZZZ991SS204395
- Exterior colour
- Shade Green Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 4,125 mi
- First Registration
- 05/2025
- Previous Owners
- 2
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 290 kW / 394 hp
- Acceleration 0-60 mph
- 3.9 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 28.0 mpg
Fuel consumption combined (WLTP): 28.0 mpg · CO₂ emissions combined (WLTP): 231 g/km
Leather interior, Black
Following items upholstered in smooth leather:
- dashboard upper section
- dashboard lower section including glove compartment cover
- door panel upper sections
- door centre panels
- centre console side sections
- rear side panels
- seat bases
- rear side of front seat backrests
- seat centres rear
- seat bolsters rear
- transmission tunnel in rear
In conjunction with Sports Seats Plus and Adaptive Sports Seats Plus, back shell painted in Darksilver.
Optionally with decorative stitching in Crayon: dashboard upper section, upper section of door trims, seats front and rear and rear side panels.
Description
Porsche Centre Bournemouth are delighted to offer for sale this 911 Carrera
This example is finished in Shade Green Metallic with Leather interior, Black and has covered just 4,125 miles. The standard specification is vast and includes; Sports exhaust system (tailpipes in Black), Power Steering Plus, Steering column casing leather, SportDesign package painted in Black, Heated GT Sports Steering Wheel Leather, 911 logo painted in Black, Lifting system front axle, Exclusive Design fuel filler cap, Electric slide/tilt glass sunroof, Porsche Crest on headrests, Rear seats, Windscreen with grey top-tint, Privacy glass, 20-/21-inch Carrera classic wheels, Sun-visors leather, Exterior mirror trims painted in exterior colour including mirror bases painted in black, PDK gear selector in aluminium, Lane Change Assist, Adaptive Cruise Control, Exclusive Design Taillights, BOSE Surround Sound System, Decorative side logo Porsche black, Surround View with Active Parking Support, Porsche logo painted in Black, Sports seats plus, electrical 4-ways, Passenger footwell storage net, Side window trims painted in Black, Porsche logo LED Door Courtesy lights and Homelink.
At Porsche Centre Bournemouth, we understand that acquiring a Porsche should be as smooth and flexible as the drive itself. This is why we proudly offer Porsche Finance, allowing you to tailor your purchase to your lifestyle and financial preferences. Choose from our Personal Contract Purchase (PCP) or Hire Purchase (HP) options, designed to make owning a Porsche not just a dream, but an accessible luxury.
Thinking of part exchanging your current vehicle? We welcome it, ensuring your transition to a Porsche is seamless and enjoyable. Trade in your current car and step into the world of Porsche with ease and confidence.
Our commitment to you goes beyond the purchase. Every Porsche Approved vehicle comes with a comprehensive 2-year warranty and 24/7 emergency service, ensuring that your peace of mind is as enduring as our commitment to excellence.
Your Porsche journey starts here. Contact us on 01202 897688.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Electric slide/tilt glass sunroof
‘911’ Logo painted in Black (high-gloss)
Side Window Trims painted in Black (high-gloss)
Exterior Mirror Lower Trims painted in Exterior Colour including Mirror Bases painted in Black (high-gloss)
SportDesign Package painted in Black (high-gloss)
Exclusive Design Fuel Filler Cap
Decorative Side Logo 'PORSCHE' black
‘PORSCHE’ Logo painted in Black (high-gloss)
Transmission / Chassis
Power Steering Plus
Lifting system front axle
Sports exhaust system (tailpipes in Black)
Wheels
20-/21-inch Carrera classic wheels
Interior
Sports seats Plus, electrical 4-ways
Heated GT Sports Steering Wheel Leather
Porsche Crest on Headrests
Rear Seats
Steering Column Casing Leather
PDK gear selector in aluminium
Sun Visors Leather
Passenger footwell storage net
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound System
Lighting and vision
Exclusive Design Taillights
‘PORSCHE’ Logo LED Door Courtesy Lights
Windscreen with grey top-tint
Privacy Glass
Comfort and assistance systems
Surround View with Active Parking Support
HomeLink®
Lane Change Assist
Adaptive cruise control
Standard Equipment
Packages
Equipment "base"
Standard version
Exterior
Door handles painted in exterior colour
Badge on air intake grille
Coupé
Pedestrian safety
Aluminum roof
Transmission / Chassis
6-cylinder boxer engine with twin-turbo, displacement: 3.0 litres
8-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Rear-wheel drive
Porsche Active Suspension Management (PASM)
Brake system with Brake Calipers in Black
63-litre fuel tank
Suspension standard
Wheels
Wheels painted in Silver colour
Wheel Centres with monochrome Porsche Crest
Anti-theft wheel bolts
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Tyre sealing compound and electric air compressor
Interior
Rev counter in Black
Seat belts black
Interior package Diamar darksilver
Seat heating (front)
ISOFIX fastening system
Leather door panel and central armrests
Rooflining and A-/B-/ C-pillar trims in fabric
Pedals and footrest in Black
Door sill guards in aluminium with model designation
Deletion of quilting
Sun visors
Audio / Comm.
Navigation High
Smartphone compartment with wireless charging (up to 15 W)
Voice Control
Digital radio
Apple® CarPlay
USB-C fast charging
E-Mobility
Fuel/charging cover
Lighting and vision
Matrix LED main headlights
Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
Electric folding exterior mirrors
Comfort and assistance systems
Comfort Access
Traffic sign recognition
Two-zone automatic climate control
Particle/pollen filter with active carbon filter
Lane Keeping Assist
Preparation for Porsche Dashcam
Rain sensor
Light design package
Alarm system with interior surveillance
Non-smoking package
Alcohol Interlock preparation
Airbags
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Emergency call systems eCall and bCall
Driver Awareness Detection
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 4,125 mi |
First Registration 05/2025 |
Previous Owners 2 |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 290 kW / 394 hp |
| Maximum torque combustion engine | 450 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 96.0 kW/l / 131.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 183 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.9 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.7 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.3 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 12.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,542 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,516 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,520 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,595 kg |
| Permissible gross weight | 1,960 kg |
| Maximum load | 440 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 261 l |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 231 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 28.0 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 15.4 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 28.8 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 33.6 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 32.5 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 r/min |
Term
18 - 49 months
Vehicles
for all new and pre-owned cars
Customers
private and business
Mileage
5,000 to 30,000 miles p.a.
Agreement type
Hire Purchase agreement with an optional final payment
Agreement end
you will have three options. i: part exchange for a new Porsche, ii: keep it by paying the optional final payment and option to purchase fee, iii: simply return the vehicle to Porsche. Terms and Conditions apply.
Term
18 to 60 months
Vehicles
for all new and pre-owned cars
Customers
private and business
Agreement end
Once you have paid all repayments and the option to purchase fee, the vehicle is yours to keep.
Model
Registration number
Pick up/delivery date
Porsche Centre code
Porsche Centre email address
With Porsche Car Insurance, all repairs are carried out by Porsche-trained Technicians at Porsche Recommended Repairers, ensuring your Porsche remains in expert hands. We only use Porsche Genuine Parts, Paints and accessories for maximum safety, reliability, and to help retain the future value of your car. We make sure your Porsche remains 100% Porsche.
Agreed Value coverage for total loss or theft, with no depreciation
Guaranteed courtesy car
Electric car battery and charging cable cover
Full cover when driving abroad