Porsche 911 Carrera GTS (992 II)
- Exterior colour
- Gt Silver Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 675 mi
- First Registration
- 01/2026
- Previous Owners
- 1
- New Car Warranty
- 33 months remaining term
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- T-Hybrid
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combined
- 398 kW / 541 hp
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 26.9 mpg
Leather interior Black, stitching Crayon
Following items upholstered in smooth leather:
- dashboard upper section
- dashboard lower section including glove compartment cover
- door panel upper sections
- door centre panels
- centre console side sections
- rear side panels
- seat bases
- rear side of front seat backrests
- seat centres rear
- seat bolsters rear
- transmission tunnel in rear
In conjunction with Sports Seats Plus and Adaptive Sports Seats Plus, back shell painted in Darksilver.
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Standard version
Exterior
Pedestrian safety
Aluminium roof
Without roof rails
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
63-litre fuel tank
Suspension standard
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial Black
Sun visors
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Lighting and vision
Windscreen with thermally insulated glass
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Warning Triangle
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
33 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned (Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 675 mi Variable mileage – The vehicle is still in use |
First Registration 01/2026 |
Previous Owners 1 (Porsche Centre Isle of Man) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,591 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 97.0 mm |
| Stroke | 81.0 mm |
| Maximum power combined | 398 kW / 541 hp |
| Maximum power combustion engine | 357 kW / 485 hp |
| Maximum power electric motor | 41 kW / 56 hp |
| Maximum torque power combined | 610 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 570 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 99.0 kW/l / 135.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 194 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 2.9 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,553 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,834 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 1,306 mm |
| Height with steel suspension (PASM-20 DIN) | 1,296 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,604 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,595 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,670 kg |
| Permissible gross weight | 2,045 kg |
| Maximum load | 450 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 261 l |
| Overhang front | 1,016 mm |
| Overhang rear | 1,087 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 121 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-20 DIN) | 113 mm |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 9.0 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 14.6 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 8.6 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 13.9 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 13.0 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 12.1 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 238 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 26.9 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 16.2 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 26.2 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 31.7 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 31.4 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 98 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 r/min |