Porsche 911 Carrera Cabriolet (992 II)
- Exterior colour
- Vanadium Grey Metallic
- Interior colour
- Roof colour
- Convertible Top in black
- New Car Warranty
- 36 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 290 kW / 394 hp
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.9 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 27.4 mpg
Two-tone leather interior Slate Grey/Crayon
Two-tone combinations: Slate Grey/Crayon.
Following items upholstered in smooth leather:
- dashboard upper section
- dashboard lower section including glove compartment cover
- door panel upper sections
- door centre panels
- centre console side sections
- rear side panels
- seat bases
- rear side of front seat backrests
- seat centres rear
- seat bolsters rear
- transmission tunnel in rear
In conjunction with Sports Seats Plus and Adaptive Sports Seats Plus, back shell painted in Darksilver.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Standard version
Exterior
Without roof rails
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
63-litre fuel tank
Suspension standard
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
Sun visors
Without compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Lighting and vision
Windscreen with thermally insulated glass
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Warning Triangle
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
36 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 290 kW / 394 hp |
| Maximum torque combustion engine | 450 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 96.0 kW/l / 131.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 181 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.1 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.9 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 12.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,542 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,834 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height | 1,301 mm |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 1,301 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,599 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,600 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,675 kg |
| Permissible gross weight | 2,015 kg |
| Maximum load | 415 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 163 l |
| Overhang front | 1,016 mm |
| Overhang rear | 1,076 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 118 mm |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 9.6 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 14.5 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 12.6 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 235 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 27.4 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 15.4 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 28.2 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 32.8 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 31.7 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 r/min |