Porsche 911 Carrera 4S Cabriolet (992 II)
New
£146,990
VAT deductible
Stock Number:
E51950
VIN:
WP0ZZZ998TS235693
- Exterior colour
- Vanadium Grey Metallic
- Interior colour
- Roof colour
- Convertible Top in black
- New Car Warranty
- 36 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 353 kW / 480 hp
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.3 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 26.2 mpg
Fuel consumption combined (WLTP): 26.2 mpg · CO₂ emissions combined (WLTP): 244 g/km
Club leather interior Basalt Black
Following items upholstered in club leather:
- dashboard upper section
- dashboard lower section including glove compartment cover
- door panel upper sections
- door centre panels
- centre console side sections
- rear side panels
- seat bases
- rear side of front seat backrests
- seat centres rear
- seat bolsters rear
- transmission tunnel in rear
Club leather is a deluxe, new milled nappa grade of leather.
An additional cross seam on the upper part of the dashboard and the door panels underlines the attention to detail.
In conjunction with Sports Seats Plus and Adaptive Sports Seats Plus, back shell painted in Darksilver.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
‘PORSCHE’ Logo painted in Black (high-gloss)
Model Designation painted in Exterior Colour
Transmission / Chassis
Power Steering Plus
Sport Chrono Package including Porsche Track Precision App & tyre temperature display
Sports exhaust system (tailpipes in Black)
Wheels
20-/21-inch RS Spyder wheels in Darksilver (satin-gloss)
Interior
Heated GT Sports Steering Wheel Leather
Sports seats Plus, 4-way
Sport Chrono Stopwatch Instrument Dial and digital rev counter in Guards Red
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound System
Lighting and vision
‘PORSCHE’ Logo LED Door Courtesy Lights
Comfort and assistance systems
Surround View with Active Parking Support
Standard Equipment
Packages
Equipment 'S'
Standard version
Exterior
Trim on side skirts in Black
Without roof rails
Exterior mirror lower trims including mirror base in Black
Door handles painted in exterior colour
Rear lid grille with vertical slats Silver coloured (high-gloss)
Hood
Cabrio
Pedestrian safety
Model designation on rear trim in Lightsilver
Transmission / Chassis
6-cylinder boxer engine with twin-turbo, displacement: 3.0 litres
8-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
All-wheel drive with map controlled multi-plate clutch Porsche Traction Management (PTM)
Porsche Active Suspension Management (PASM)
Porsche Torque Vectoring Plus (PTV Plus)
Brake system with Brake Calipers painted in Red
63-litre fuel tank
Suspension standard
Wheels
Anti-theft wheel bolts
Wheel centre caps with monochrome Porsche crest
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Tyre sealing compound and electric air compressor
Wheels painted in Silver colour
Interior
Seat belts Black
Rear Seats
Floor mats front and rear
Interior package Diamar darksilver
Seat heating (front)
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
Deletion of model logo embossed on headrests
ISOFIX fastening system
Accent Package darksilver
Three-point automatic seat belts
Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
Hood lining in Black fabric
Deletion of quilting
Sun visors
Pedals and footrest in Black
Door sill guards in aluminium with model designation
Without compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial
Audio / Comm.
Navigation High
Smartphone compartment with wireless charging (up to 15 W)
Voice Control
Digital radio
USB-C fast charging
Lighting and vision
Matrix LED main headlights
Taillight strip with ‘PORSCHE’ lettering
Electric folding exterior mirrors including courtesy lighting
Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
Windscreen with thermally insulated glass
Comfort and assistance systems
Comfort Access
Two-zone automatic climate control
Particle/pollen filter with active carbon filter
Traffic sign recognition
Preparation for Porsche Dashcam
Lane Keeping Assist
Rain sensor
Light design package
Cruise control
Alarm system with interior surveillance
Non-smoking package
Alcohol Interlock preparation
Airbags
Warning Triangle
Driver Awareness Detection
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
36 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 353 kW / 480 hp |
| Maximum torque combustion engine | 530 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 118.0 kW/l / 161.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 191 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.5 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.3 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.8 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,542 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,834 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 1,302 mm |
| Height with steel suspension (PASM-20 DIN) | 1,292 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,682 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,670 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,745 kg |
| Permissible gross weight | 2,065 kg |
| Maximum load | 395 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 163 l |
| Overhang front | 1,016 mm |
| Overhang rear | 1,076 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 124 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-20 DIN) | 114 mm |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 10.1 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 14.1 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 9.5 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 13.5 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 12.8 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 11.8 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 244 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 26.2 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 14.9 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 27.4 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 31.4 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 29.4 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 94 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 r/min |