Porsche 911 Carrera 4 GTS (992 II)
- Exterior colour
- Cartagena Yellow Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 7,109 mi
- First Registration
- 05/2025
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- T-Hybrid
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 398 kW / 541 hp
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 26.6 mpg
Race-Tex interior package with extensive items in leather
Following items upholstered in leather: dashboard upper, door panel upper sections, centre console side sections, side paneling rear
In Race-Tex: seat centres front and rear with embossing in Diamar, steering wheel rim, door handles, door panel armrests, dashboard lower section including glove compartment cover, storage compartment lid (partially), door centre panels with embossing in Diamar, cup holder cover and gearshift lever. ‘GTS’ logo in black embroidered on headrests
Note: only available in interior colour of Black
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Full Satin PPF
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Standard version
Exterior
Pedestrian safety
Aluminum roof
Transmission / Chassis
All-wheel drive with map controlled multi-plate clutch Porsche Traction Management (PTM)
63-litre fuel tank
Suspension standard
Wheels
Wheel centres with full-colour Porsche Crest
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Sport Chrono stopwatch instrument dial in Black
Sun visors
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
E-Mobility
Fuel/charging cover
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 7,109 mi |
First Registration 05/2025 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,591 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 97.0 mm |
| Stroke | 81.0 mm |
| Maximum power combined | 398 kW / 541 hp |
| Maximum power combustion engine | 357 kW / 485 hp |
| Maximum power electric motor | 41 kW / 56 hp |
| Maximum torque power combined | 610 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 570 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 99.0 kW/l / 135.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 194 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 2.9 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,553 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,649 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,645 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,720 kg |
| Permissible gross weight | 1,965 kg |
| Maximum load | 320 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 373 l |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 240 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 26.6 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 16.0 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 26.4 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 31.4 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 30.7 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 98 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 r/min |