Porsche 911 Carrera 4 GTS (992 II)
New
£162,831
VAT deductible
Stock Number:
E49227
VIN:
WP0ZZZ994TS219720
- Exterior colour
- Slate Grey Neo
- Interior colour
- New Car Warranty
- 36 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- T-Hybrid
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 398 kW / 541 hp
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 27.4 mpg
Fuel consumption combined (WLTP): 27.4 mpg · CO₂ emissions combined (WLTP): 233 g/km
Club leather interior Basalt Black
Following items upholstered in club leather:
- dashboard upper section
- dashboard lower section including glove compartment cover
- door panel upper sections
- door centre panels
- centre console side sections
- rear side panels
- seat bases
- rear side of front seat backrests
- seat centres rear
- seat bolsters rear
- transmission tunnel in rear
Club leather is a deluxe, new milled nappa grade of leather.
An additional cross seam on the upper part of the dashboard and the door panels underlines the attention to detail.
In conjunction with Sports Seats Plus and Adaptive Sports Seats Plus, back shell painted in Darksilver.
Description
Porsche Centre Sheffield are delighted to present this stunning new Porsche 911 Carrera 4 GTS, finished in sophisticated Slate Grey Neo and paired with a luxurious Basalt Club Leather interior. Combining iconic 911 design with enhanced GTS performance and driver-focused engineering, this exceptional example delivers exhilarating capability alongside everyday usability.
Key Specification Highlights
🚗 Electric slide/tilt glass sunroof – introduces natural light into the cabin and enhances the open-air driving experience
🚗 SportDesign Package Carbon – adds distinctive carbon fibre exterior elements for a sharper, more aggressive aesthetic
🚗 20-/21-inch Carrera Exclusive Design wheels with Carbon Blades – create a bold and dynamic stance while showcasing advanced lightweight detailing
🚗 Heated GT Sports steering wheel in leather – offers superb tactile feedback with added comfort
🚗 Adaptive Sports Seats Plus (18-way, electric) with memory package – provide exceptional support and extensive adjustment for the perfect driving position
🚗 Surround View with Active Parking Support – delivers enhanced visibility and confidence when manoeuvring
With a heritage of representing Porsche since 1967, JCT600 is one of the UK’s most trusted family-run automotive retailers.
Visit Porsche Centre Sheffield to view this exceptional 911 Carrera 4 GTS and make your dream Porsche a reality. We also offer specialist funding packages, which we would be happy to discuss.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Electric slide/tilt glass sunroof
SportDesign Package Carbon
Transmission / Chassis
Power Steering Plus
Lifting system front axle
Wheels
20-/21-inch Carrera Exclusive Design Wheels with Carbon Blades
Interior
Heated GT Sports Steering Wheel Leather
Adaptive Sports seats Plus, electrical 18-way with memory package
Rear Seats
Lighting and vision
Exclusive Design Taillights
‘PORSCHE’ Logo LED Door Courtesy Lights
Privacy Glass
Comfort and assistance systems
Surround View with Active Parking Support
Adaptive cruise control
Standard Equipment
Packages
Standard version
Exterior
'PORSCHE' logo painted in Black (satin-gloss)
Without roof rails
Exterior mirror lower trim painted in exterior colour including Mirror Base in Black
Model designation on rear trim in Black (satin-gloss)
Side Window Trims in Black
Door handles painted in exterior colour
‘GTS’ decorative side logo
Rear lid grille with vertical slats in Black (satin-gloss)
Coupé
Pedestrian safety
Aluminium roof
Transmission / Chassis
6-cylinder boxer engine with electric turbocharger (eTurbo), displacement: 3.6 litres / E-Motor
8-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Rear-Axle Steering
All-wheel drive with map controlled multi-plate clutch Porsche Traction Management (PTM)
PASM Sport Suspension (-10 mm)
Porsche Torque Vectoring Plus (PTV Plus)
Sport Chrono Package including Porsche Track Precision App & tyre temperature display
Sports exhaust system (tailpipes in Black)
Brake system with Brake Calipers painted in Red
63-litre fuel tank
Suspension standard
Wheels
Wheel centre caps with full-colour Porsche crest
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Tyre sealing compound and electric air compressor
Wheels painted in Anthracite Grey
Interior
Instrument dial Black
Seat belts Black
Interior trim in Black brushed aluminum
Compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial Black
Seat heating (front)
ISOFIX fastening system
Accent Package black
Roof lining in Race-Tex
Deletion of quilting
Sun visors
Sport Style Pedals and Footrest
Door sill guards in brushed aluminum in Black with model designation
Audio / Comm.
Navigation High
Smartphone compartment with wireless charging (up to 15 W)
Voice Control
Digital radio
BOSE® Surround Sound System
USB-C fast charging
Lighting and vision
Matrix LED main headlights
Electric folding exterior mirrors including courtesy lighting
Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
Windscreen with thermally insulated glass
Comfort and assistance systems
Comfort Access
Two-zone automatic climate control
Particle/pollen filter with active carbon filter
Traffic sign recognition
Preparation for Porsche Dashcam
Lane Keeping Assist
Rain sensor
Light design package
Alarm system with interior surveillance
Non-smoking package
Alcohol Interlock preparation
Airbags
Warning Triangle
Driver Awareness Detection
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
36 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,591 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 97.0 mm |
| Stroke | 81.0 mm |
| Maximum power combined | 398 kW / 541 hp |
| Maximum power combustion engine | 357 kW / 485 hp |
| Maximum power electric motor | 41 kW / 56 hp |
| Maximum torque power combined | 610 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 570 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 99.0 kW/l / 135.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 194 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 2.9 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,553 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,834 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 1,306 mm |
| Height with steel suspension (PASM-20 DIN) | 1,294 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,649 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,645 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,720 kg |
| Permissible gross weight | 2,065 kg |
| Maximum load | 420 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 261 l |
| Overhang front | 1,016 mm |
| Overhang rear | 1,087 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 125 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-20 DIN) | 111 mm |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 9.4 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 14.4 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 8.5 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 13.8 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 13.1 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 11.9 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 233 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 27.4 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 16.1 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 26.6 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 32.5 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 32.5 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 98 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 r/min |