Porsche 911 Carrera 4 GTS Cabriolet (992 II)
- Exterior colour
- Slate Grey Neo
- Interior colour
- Roof colour
- Convertible Top in black
- Mileage
- 7,456 mi
- First Registration
- 06/2025
- Previous Owners
- 2
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- T-Hybrid
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 398 kW / 541 hp
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 26.6 mpg
Leather (two-tone), Slate Grey and Crayon
Two-tone combinations: Slate Grey and Crayon.
Following items upholstered in smooth leather:
- dashboard upper section
- dashboard lower section including glove compartment cover
- door panel upper sections
- door centre panels
- centre console side sections
- rear side panels
- seat bases
- rear side of front seat backrests
- seat centres rear
- seat bolsters rear
- transmission tunnel in rear
In conjunction with Sports Seats Plus and Adaptive Sports Seats Plus, back shell painted in Darksilver.
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Standard version
Exterior
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
All-wheel drive with map controlled multi-plate clutch Porsche Traction Management (PTM)
63-litre fuel tank
Suspension standard
Wheels
Wheel centres with full-colour Porsche Crest
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Sport Chrono stopwatch instrument dial in Black
Sun visors
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
E-Mobility
Fuel/charging cover
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 7,456 mi |
First Registration 06/2025 |
Previous Owners 2 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,591 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 97.0 mm |
| Stroke | 81.0 mm |
| Maximum power combined | 398 kW / 541 hp |
| Maximum power combustion engine | 357 kW / 485 hp |
| Maximum power electric motor | 41 kW / 56 hp |
| Maximum torque power combined | 610 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 570 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 99.0 kW/l / 135.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 194 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.0 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.2 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,553 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,733 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,725 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,800 kg |
| Permissible gross weight | 2,115 kg |
| Maximum load | 390 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 163 l |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 240 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 26.6 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 15.7 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 26.2 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 31.4 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 31.0 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 98 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 r/min |