Porsche 718 Spyder RS (982)
- Exterior colour
- Vanadium Grey Metallic
- Interior colour
- Roof colour
- Soft top, all Black
- New Car Warranty
- 36 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 368 kW / 500 hp
- Acceleration 0-60 mph
- 3.2 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 22.2 mpg
Interior with items in leather and Race-Tex, black-arctic grey
718 Spyder RS standard equipment:
Covered in black leather: seat bolsters, headrests, steering wheel airbag module, side parts of door panel armrest, side panels of centre console storage compartment lid.
Covered with black Race-Tex: steering wheel rim, selector gaiter, PDK selector lever grip area, interior door handles, door panel armrest, centre console storage compartment lid armrest and A-pillars. Top centre marking on steering wheel in Yellow and 3-point seat belts in Black.
Door opening loops, decorative stitching, embroidered 'Spyder RS' lettering and perforated Race-Tex seat centre in Arctic grey.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
GT3RS - version
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Navigation High
Telephone module
Lighting and vision
Automatically dimming interior and exterior mirrors
Comfort and assistance systems
Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
36 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 368 kW / 500 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 8,400 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 450 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 6,750 r/min |
| Maximum engine speed | 9,000 r/min |
| Maximum power per litre | 92.0 kW/l / 125.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 191 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.2 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,418 mm |
| Overall Width | 1,822 mm |
| Width (with mirrors) | 1,994 mm |
| Height | 1,252 mm |
| Wheelbase | 2,482 mm |
| Turning circle diameter | 11.4 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,458 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,410 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,485 kg |
| Permissible gross weight | 1,755 kg |
| Maximum load | 345 kg |
| Closed luggage compartment volume with rear seats folded (V210-1) | 120 l |
| Luggage compartment volume (front) | 125 l |
| Max. ground clearance with steel suspension | 79 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.5 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.3 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 288 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 22.2 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 13.8 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 23.5 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 25.7 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 24.1 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 96 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,800 r/min |