Porsche 718 Cayman (982)
Pre-Owned
£60,998
VAT not deductible
Stock Number:
SD75YEC
VIN:
WP0ZZZ985SK250836
- Exterior colour
- Aventurine Green Metallic
- Interior colour
- Standard Interior / Race-Tex in Black
- Mileage
- 1,777 mi
- First Registration
- 09/2025
- Previous Owners
- 1
- New Car Warranty
- 28 months remaining term
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 220 kW / 300 hp
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 4.5 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 31.7 mpg
Fuel consumption combined (WLTP): 31.7 mpg · CO₂ emissions combined (WLTP): 203 g/km
Standard Interior / Race-Tex in Black
Smooth-finish leather in interior colour: steering wheel rim, inlay door handles and gear lever/PDK gear selector. In Race-Tex: seat centres
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Transmission / Chassis
Sport Chrono Package including mode switch
Sports tailpipes black
Wheels
Wheels painted in Black (high-gloss)
20-inch Carrera S wheels
Interior
Heated multifunction steering wheel
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound System
Lighting and vision
Electrically folding exterior mirrors including courtesy lighting
Comfort and assistance systems
Two-zone automatic climate control
ParkAssist (front and rear) including reversing camera
Standard Equipment
Transmission / Chassis
4-cylinder turbo boxer-engine, displacement: 2.0 litres
Porsche Doppelkupplung (PDK)
Power steering
54-litre fuel tank
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Tyre sealing compound and electric air compressor
Interior
Seat heating
Roof lining in fabric
Floor mats
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) including mobile phone preparation and audio interfaces
Navigation High
Voice Control
Telephone module
Digital radio
Porsche Vehicle Tracking System Plus (PVTS Plus)
Apple® CarPlay
USB interface in rear
Lighting and vision
Bi-Xenon main headlights with integrated LED daytime running lights
Automatically dimming interior and exterior mirrors
Windscreen with grey top tint
Comfort and assistance systems
Cruise control
Alarm system with interior surveillance
Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
28 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 1,777 mi |
First Registration 09/2025 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 1,988 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 220 kW / 300 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 r/min |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,150 - 4,500 r/min |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 111.0 kW/l / 150.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 171 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.7 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 13.2 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 13.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,379 mm |
| Overall Width | 1,801 mm |
| Width (with mirrors) | 1,994 mm |
| Height | 1,295 mm |
| Wheelbase | 2,475 mm |
| Unladen weight (curb weight) | 1,408 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,365 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,440 kg |
| Permissible gross weight | 1,685 kg |
| Maximum load | 320 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 150 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 272 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 184 l |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 203 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 31.7 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 20.0 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 31.4 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 36.7 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 35.3 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 89 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |