Porsche 718 Cayman (982)
Porsche Approved Pre-Owned
£61,995
VAT deductible
Individualise rate:
Stock Number:
EY75LCF
VIN:
WP0ZZZ985SK250982
- Exterior colour
- Vanadium Grey Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 6,000 mi
- First Registration
- 09/2025
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 220 kW / 300 hp
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 4.5 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 31.4 mpg
Fuel consumption combined (WLTP): 31.4 mpg · CO₂ emissions combined (WLTP): 204 g/km
Black Leather package with partial leather interior
Package includes a leather finish to instrument shroud, centre console main storage compartment lid, seat centres, seat bolsters, headrests, door panel armrests and door pulls
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Transmission / Chassis
Sport Chrono Package including mode switch
Sports tailpipes silver
Power steering Plus
64-litre fuel tank
Wheels
20-inch Carrera Sport wheels
Interior
Full electric Sports seats (14-way, electric) incl. memory package
Heated multifunction steering wheel
ISOFIX child seat mounting points on passenger seat
Seat belts silver grey
Porsche Crest on headrests
Door sill guards stainless steel, illuminated
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound System
Lighting and vision
LED main headlights including Porsche Dynamic Light System (PDLS)
Electrically folding exterior mirrors including courtesy lighting
Comfort and assistance systems
Two-zone automatic climate control
ParkAssist (front and rear) including reversing camera
Standard Equipment
Transmission / Chassis
4-cylinder turbo boxer-engine, displacement: 2.0 litres
Porsche Doppelkupplung (PDK)
Wheels
Wheels painted in Silver colour
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Tyre sealing compound and electric air compressor
Interior
Seat heating
Roof lining in fabric
Floor mats
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) including mobile phone preparation and audio interfaces
Navigation High
Voice Control
Telephone module
Digital radio
Porsche Vehicle Tracking System Plus (PVTS Plus)
Apple® CarPlay
USB interface in rear
Lighting and vision
Automatically dimming interior and exterior mirrors
Windscreen with grey top tint
Comfort and assistance systems
Cruise control
Alarm system with interior surveillance
Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
Warranty
Your warranty cover includes:
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned (Service Loaner) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Service Loan vehicles were provided by the dealer during service maintenance. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 6,000 mi Variable mileage – The vehicle is still in use |
First Registration 09/2025 |
Previous Owners 1 (Porsche Centre Colchester) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 1,988 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 220 kW / 300 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 r/min |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,150 - 4,500 r/min |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 111.0 kW/l / 150.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 171 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.7 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 13.2 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 13.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,379 mm |
| Overall Width | 1,801 mm |
| Width (with mirrors) | 1,994 mm |
| Height | 1,295 mm |
| Wheelbase | 2,475 mm |
| Unladen weight (curb weight) | 1,408 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,365 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,440 kg |
| Permissible gross weight | 1,685 kg |
| Maximum load | 320 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 150 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 272 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 184 l |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 204 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 31.4 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 20.0 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 31.0 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 36.2 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 35.3 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 89 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |
Porsche Solutions Personal Contract Plan (PCP)
Term
18 - 49 months
Vehicles
for all new and pre-owned cars
Customers
private and business
Mileage
5,000 to 30,000 miles p.a.
Agreement type
Hire Purchase agreement with an optional final payment
Agreement end
you will have three options. i: part exchange for a new Porsche, ii: keep it by paying the optional final payment and option to purchase fee, iii: simply return the vehicle to Porsche. Terms and Conditions apply.
Porsche Hire Purchase
Term
18 to 60 months
Vehicles
for all new and pre-owned cars
Customers
private and business
Agreement end
Once you have paid all repayments and the option to purchase fee, the vehicle is yours to keep.
Complimentary Porsche Drive Away Insurance
Model
Registration number
Pick up/delivery date
Porsche Centre code
Porsche Centre email address
With Porsche Car Insurance, all repairs are carried out by Porsche-trained Technicians at Porsche Recommended Repairers, ensuring your Porsche remains in expert hands. We only use Porsche Genuine Parts, Paints and accessories for maximum safety, reliability, and to help retain the future value of your car. We make sure your Porsche remains 100% Porsche.
Agreed Value coverage for total loss or theft, with no depreciation
Guaranteed courtesy car
Electric car battery and charging cable cover
Full cover when driving abroad
