Porsche 718 Cayman GTS 4.0 (982)
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 2,134 mi
- First Registration
- 10/2025
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 294 kW / 400 hp
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.8 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 28.0 mpg
GTS interior package Carmine Red
Stitching, seatbelts, the rev counter dial and the “GTS” logo on the headrests in contrasting colour of Carmine Red. The package also includes floor mats with Black edges, with the stitching and the “PORSCHE” logo in a contrasting colour. The dashboard, door panel and centre console trims are all in carbon.
Note: Only in conjunction with Race-Tex interior with extensive items in leather, Black
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Audio / Comm.
Navigation High
Telephone module
Lighting and vision
Automatically dimming interior and exterior mirrors
Comfort and assistance systems
Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned (Demonstrator) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 2,134 mi Variable mileage – The vehicle is still in use |
First Registration 10/2025 |
Previous Owners 1 (Porsche Centre Tewkesbury) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,995 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 294 kW / 400 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 7,000 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 430 Nm |
| Maximum engine speed | 7,800 r/min |
| Maximum power per litre | 73.0 kW/l / 100.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 179 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.8 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.8 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 12.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,405 mm |
| Overall Width | 1,801 mm |
| Width (with mirrors) | 1,994 mm |
| Height | 1,276 mm |
| Wheelbase | 2,475 mm |
| Unladen weight (curb weight) | 1,470 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,435 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,510 kg |
| Permissible gross weight | 1,730 kg |
| Maximum load | 295 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 150 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 270 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 182 l |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 230 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 28.0 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 18.0 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 28.8 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 31.4 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 30.4 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |