Porsche 718 Boxster (982)
Porsche Approved Pre-Owned
£58,495
VAT not deductible
Individualise rate:
Stock Number:
SL74ZNG
VIN:
WP0ZZZ983SK200193
- Exterior colour
- Guards Red
- Interior colour
- Roof colour
- Convertible top in black
- Mileage
- 626 mi
- First Registration
- 01/2025
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 220 kW / 300 hp
- Acceleration 0-60 mph
- 4.7 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 31.7 mpg
Fuel consumption combined (WLTP): 31.7 mpg · CO₂ emissions combined (WLTP): 201 g/km
Standard Interior / Race-Tex in Black
Smooth-finish leather in interior colour: steering wheel rim, inlay door handles and gear lever/PDK gear selector. In Race-Tex: seat centres
Description
Here at Porsche South Lakes we are thrilled to present this stunning Porsche 718 Boxster finished in Guards Red paint with contrasting Black Race-Tex and leatherette interior upholstery. New in January 2025 and covered just over 600 miles. Hold the road with 18-inch Boxster wheels painted in Silver making a bold statement on every journey. This 718 Boxster also comes fitted with Two-zone automatic climate control, Deletion of the model designation and Electrically folding exterior mirrors including courtesy lighting. Prepare to embark on a journey of uncompromising luxury and exhilarating performance, where every detail is crafted to redefine your driving experience. Our offering guarantees your satisfaction with a minimum 2-year warranty and a meticulous 111-point check, ensuring impeccable performance and reliability. Experience an outstanding retail experience, tailored to surpass your expectations. Porsche Centre South lakes are a family run company established in 1957. We are the longest running centre and relocated to Carnforth from Kendal in 2021. We pride ourselves on customer experience and is at the heart of everything we do. If you have any questions that we've not answered here or would like to book a test drive please get in touch on the contact details provided. We are also happy to make you a personal video of the car if you'd like. We are proud to say we have no hidden admin fees or costs.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Deletion of the model designation
Lighting and vision
Electrically folding exterior mirrors including courtesy lighting
Comfort and assistance systems
Two-zone automatic climate control
Standard Equipment
Transmission / Chassis
4-cylinder turbo boxer-engine, displacement: 2.0 litres
Porsche Doppelkupplung (PDK)
Power steering
54-litre fuel tank
Wheels
18-inch Boxster wheels
Wheels painted in Silver colour
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Tyre sealing compound and electric air compressor
Interior
Seat heating
Floor mats
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) including mobile phone preparation and audio interfaces
Navigation High
Voice Control
Telephone module
Digital radio
Sound Package Plus
Porsche Vehicle Tracking System Plus (PVTS Plus)
Apple® CarPlay
USB interface in rear
Lighting and vision
Bi-Xenon main headlights with integrated LED daytime running lights
Automatically dimming interior and exterior mirrors
Windscreen with grey top tint
Comfort and assistance systems
ParkAssist (front and rear)
Cruise control
Alarm system with interior surveillance
Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
Warranty
Your warranty cover includes:
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 626 mi |
First Registration 01/2025 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 1,988 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 220 kW / 300 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 r/min |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,150 - 4,500 r/min |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
Performance
| Top speed | 171 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.7 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 13.2 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 13.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,379 mm |
| Overall Width | 1,801 mm |
| Width (with mirrors) | 1,994 mm |
| Height | 1,281 mm |
| Wheelbase | 2,475 mm |
| Turning circle diameter | 11.0 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,405 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,365 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,440 kg |
| Permissible gross weight | 1,685 kg |
| Maximum load | 320 kg |
| Closed luggage compartment volume with rear seats folded (V210-1) | 122 l |
| Luggage compartment volume (front) | 150 l |
| Max. ground clearance with steel suspension | 122 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 12.0 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 15.8 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 12.1 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 201 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 31.7 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 20.0 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 31.4 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 37.2 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 35.8 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 89 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |
Porsche Solutions Personal Contract Plan (PCP)
Term
18 - 49 months
Vehicles
for all new and pre-owned cars
Customers
private and business
Mileage
5,000 to 30,000 miles p.a.
Agreement type
Hire Purchase agreement with an optional final payment
Agreement end
you will have three options. i: part exchange for a new Porsche, ii: keep it by paying the optional final payment and option to purchase fee, iii: simply return the vehicle to Porsche. Terms and Conditions apply.
Porsche Hire Purchase
Term
18 to 60 months
Vehicles
for all new and pre-owned cars
Customers
private and business
Agreement end
Once you have paid all repayments and the option to purchase fee, the vehicle is yours to keep.
Complimentary Porsche Drive Away Insurance
Model
Registration number
Pick up/delivery date
Porsche Centre code
Porsche Centre email address
With Porsche Car Insurance, all repairs are carried out by Porsche-trained Technicians at Porsche Recommended Repairers, ensuring your Porsche remains in expert hands. We only use Porsche Genuine Parts, Paints and accessories for maximum safety, reliability, and to help retain the future value of your car. We make sure your Porsche remains 100% Porsche.
Agreed Value coverage for total loss or theft, with no depreciation
Guaranteed courtesy car
Electric car battery and charging cable cover
Full cover when driving abroad
