Porsche 718 Boxster GTS 4.0 (982)
- Exterior colour
- Ice Grey Metallic
- Interior colour
- Roof colour
- Convertible top in blue
- Mileage
- 5,354 mi
- First Registration
- 11/2025
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 294 kW / 400 hp
- Acceleration 0-60 mph
- 4.3 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 25.9 mpg
Race-Tex interior with extensive items in leather, Black
Smooth-finish leather: dashboard upper section including airbag cover, airbag module, instrument shroud, door panel upper sections, centre console side sections, seat bases, seat bolsters and headrests, and side stripes of centre console main storage compartment lid. Black Race-Tex: dashboard lower section including glove compartment cover, steering wheel rim, gear lever, seat centres, door pulls, door centre panels, door panel armrests and centre of centre console main storage compartment lid. Door panel trim strips in Silver colour. "GTS" logo embroidered on headrests
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Audio / Comm.
Navigation High
Telephone module
Lighting and vision
Automatically dimming interior and exterior mirrors
Comfort and assistance systems
Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
Warranty
Your warranty cover includes:
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 5,354 mi |
First Registration 11/2025 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Latest Maintenance Minor maintenance at 16/12/2025 with 2,812 mi Porsche Centre Bournemouth |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,995 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 294 kW / 400 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 7,000 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 420 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 5,000 - 6,500 r/min |
| Maximum engine speed | 7,800 r/min |
| Maximum power per litre | 73.0 kW/l / 100.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 182 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.3 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,391 mm |
| Overall Width | 1,801 mm |
| Width (with mirrors) | 1,994 mm |
| Height | 1,272 mm |
| Wheelbase | 2,475 mm |
| Turning circle diameter | 11.0 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,439 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,405 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,480 kg |
| Permissible gross weight | 1,700 kg |
| Maximum load | 295 kg |
| Closed luggage compartment volume with rear seats folded (V210-1) | 120 l |
| Luggage compartment volume (front) | 150 l |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 247 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 25.9 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 16.2 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 25.4 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 30.1 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 29.4 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |
