Porsche 911 Carrera 4 GTS (992 II)
New
£174,223
VAT deductible
Porsche Centre Teesside
Wellington Court
Preston Farm Business Park, Stockton-On-Tees, TS18 3TA
Stock Number:
E40424
VIN:
WP0ZZZ999TS217333
- Exterior colour
- Crayon
- Interior colour
- New Car Warranty
- 36 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- T-Hybrid
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 398 kW / 541 hp
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 26.9 mpg
Fuel consumption combined (WLTP): 26.9 mpg · CO₂ emissions combined (WLTP): 239 g/km
Club leather interior in Basalt Black with textile Pasha in Black/Darksilver
Club leather interior in Basalt Black with textile Pasha in Black/Darksilver.
Following items upholstered in club leather:
- dashboard upper section
- dashboard lower section including glove compartment cover
- door panel upper sections
- rear side panels
- rear side of front seat backrests
- seat bolsters rear
- transmission tunnel in rear
Club leather is a deluxe, new milled nappa grade of leather.
Following items upholstered in textile Pasha:
Seat centres front and rear as well as door centre panels.
Dashboard trim strips are finished in Darksilver.
Note: The Pasha features are not available in conjunction with optional seat ventilation.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Packages
Heritage Design Package Pasha
Exterior
Electric slide/tilt glass sunroof
Exterior Package painted in Black (high-gloss)
‘911’ Logo painted in Black (high-gloss)
Door release levers painted in Black (high-gloss)
Side model logo in black
Deletion of ‘GTS’ logo on doors
Transmission / Chassis
Power Steering Plus
Lifting system front axle
Brake Calipers painted in Black (high-gloss)
Interior
Heated GT Sports Steering Wheel Leather
Adaptive Sports seats Plus, electrical 18-way with memory package
Rear Seats
Audio / Comm.
Burmester® High-End Surround Sound System
Lighting and vision
Exclusive Design Taillights
Windscreen with grey top-tint
Privacy Glass
Comfort and assistance systems
Surround View with Active Parking Support
Standard Equipment
Packages
Standard version
Exterior
Without roof rails
Side Window Trims in Black
Coupé
Pedestrian safety
Aluminium roof
Transmission / Chassis
6-cylinder boxer engine with electric turbocharger (eTurbo), displacement: 3.6 litres / E-Motor
8-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Rear-Axle Steering
All-wheel drive with map controlled multi-plate clutch Porsche Traction Management (PTM)
PASM Sport Suspension (-10 mm)
Porsche Torque Vectoring Plus (PTV Plus)
Sport Chrono Package including Porsche Track Precision App & tyre temperature display
Sports exhaust system (tailpipes in Black)
63-litre fuel tank
Suspension standard
Wheels
Wheel centre caps with full-colour Porsche crest
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Tyre sealing compound and electric air compressor
20-/21-inch Carrera GTS wheels
Interior
Seat belts Black
Seat heating (front)
ISOFIX fastening system
Three-point automatic seat belts
Roof lining in Race-Tex
Sun visors
Sport Style Pedals and Footrest
Door sill guards in brushed aluminum in Black with model designation
Audio / Comm.
Navigation High
Smartphone compartment with wireless charging (up to 15 W)
Voice Control
Digital radio
USB-C fast charging
Lighting and vision
Matrix LED main headlights
Electric folding exterior mirrors including courtesy lighting
Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
Windscreen with thermally insulated glass
Comfort and assistance systems
Comfort Access
Two-zone automatic climate control
Particle/pollen filter with active carbon filter
Traffic sign recognition
Preparation for Porsche Dashcam
Lane Keeping Assist
Rain sensor
Light design package
Cruise control
Alarm system with interior surveillance
Non-smoking package
Alcohol Interlock preparation
Airbags
Warn and Brake Assist including pedestrian protection
Warning Triangle
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
36 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,591 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 97.0 mm |
| Stroke | 81.0 mm |
| Maximum power combined | 398 kW / 541 hp |
| Maximum power combustion engine | 357 kW / 485 hp |
| Maximum power electric motor | 41 kW / 56 hp |
| Maximum torque power combined | 610 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 570 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 99.0 kW/l / 135.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 194 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 2.9 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,553 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,834 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 1,306 mm |
| Height with steel suspension (PASM-20 DIN) | 1,294 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,649 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,645 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,720 kg |
| Permissible gross weight | 2,065 kg |
| Maximum load | 420 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 261 l |
| Overhang front | 1,016 mm |
| Overhang rear | 1,087 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 125 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-20 DIN) | 111 mm |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 9.4 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 14.4 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 8.5 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 13.8 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 13.1 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 11.9 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 239 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 26.9 mpg |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 15.8 mpg |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 26.2 mpg |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 31.7 mpg |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 31.4 mpg |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 98 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 r/min |