Porsche Taycan Turbo
- Exterior colour
- Dolomite Silver Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 30,228 mi
- First Registration
- 11/2024
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 100,000 mi
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Electric
- Range combined (WLTP)
- 385 mi
- Battery energy content (gross)
- 105.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 18.00 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 650 kW / 884 hp
Black Race-Tex interior with Pepita
The leather-free interior does not feature genuine leather and instead contains a range of high-quality Race-Tex microfibre material and an innovative textile material.
Leather-free interior includes the following:
- seat centres front and rear in textile with 'Pepita' look
- seat bolsters inner front and rear in textile
- headrest centres front and rear on the outer rear seats in Race-Tex
- seat belts front and outer rear in in GT Silver
- decorative stitching in GT Silver
- steering wheel rim in Race-Tex in Black
E-Performance
Range
385miCharging time
18.00minat the charging stationCharging time
11.0hat HomePerformance Battery Plus with an 8-year warranty
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Battery capacity
You will receive the latest information on the remaining battery capacity directly from the dealer.
As the battery installed in the vehicle ages, its usable energy content decreases. This leads in particular to a reduced range and longer charging times. The technical data mentioned refers to the properties of the vehicle offered here when new and may no longer be achieved when used.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Standard version
Exterior
Aluminum roof
Saloon
Transmission / Chassis
Electric Sound
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Electric steering column
ISOFIX/I-Size mounting points on outer rear seats
Audio / Comm.
Navigation High
E-Mobility
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 30,228 mi |
First Registration 11/2024 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Latest Maintenance Minor maintenance at 06/10/2025 with 20,363 mi Porsche Centre Wolverhampton |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 520 kW / 707 hp |
| Overboost power with Launch Control up to | 650 kW / 884 hp |
| Max. torque with Launch Control up to | 890 Nm |
Performance
| Top speed | 162 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Launch Control | 2.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Launch Control | 10.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,962 mm |
| Overall Width | 1,966 mm |
| Width (with mirrors) | 2,144 mm |
| Height | 1,381 mm |
| Wheelbase | 2,900 mm |
| Turning circle diameter | 11.7 m |
| Tire track turning circle | 11.0 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,296 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,290 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,365 kg |
| Permissible gross weight | 2,880 kg |
| Maximum load | 590 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 366 l |
| Luggage compartment volume (front) | 84 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 128 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 11.2 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 14.4 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.7 ° |
Range
| Range combined (WLTP) | 385 mi |
| Range city (WLTP) | 424 mi |
| Recharged range in 10 min with 150 kW (WLTP) | 77 mi |
| Recharged range in 10 min with maximum charging power (WLTP) | 182 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 105.0 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 97.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 320.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 11.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 6.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 18.00 min |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 0 g/km |
| Electrical consumption combined (WLTP) | 18.3 kWh/100 km |
| Electrical consumption city (WLTP) | 16.5 kWh/100 km |
| Electrical consumption urban (WLTP) | 16.8 kWh/100 km |
| Electrical consumption suburban (WLTP) | 16.3 kWh/100 km |
| Electrical consumption extra urban (WLTP) | 16.9 kWh/100 km |
| Electrical consumption highway (WLTP) | 21.6 kWh/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
