Porsche 911 Carrera S Cabriolet (992 I)
Porsche Approved Pre-Owned
£95,995
VAT not deductible
Stock Number:
LC69NSJ
VIN:
WP0ZZZ99ZLS259832
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- Roof colour
- Convertible Top in black
- Mileage
- 18,122 mi
- First Registration
- 10/2019
- Previous Owners
- 3
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 331 kW / 450 hp
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.5 sec
Black / Bordeaux Red two-tone leather interior
Two-tone combinations:Black and Bordeaux Red. Package as for leather interior in standard colour, stitching in contrasting colour
Description
Key Features:
- Sport Chrono package
-
- 20 / 21-inch RS Spyder Design wheels
-
-
To allow us to deliver the best possible experience please book a viewing appointment with our sales team
Our sales team can be contacted on 01932 341911
To sell a Porsche like this one please contact Aaron Spring on 01932 341911 or aaron.spring@porschebrooklands.co.uk
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Transmission / Chassis
Sports exhaust system in black
Sport Chrono Package incl. mode switch
Power Steering Plus
Wheels
Wheel centre set with full-colour Porsche Crest
20 / 21-inch RS Spyder Design wheels
Interior
GT sports steering wheel in leather
Interior package Diamar lightsilver
Interior Leather
Porsche Crest on headrests
Audio / Comm.
DAB Radio
Bluetooth
Apple CarPlay
Lighting and vision
Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 18,122 mi |
First Registration 10/2019 |
Previous Owners 3 |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 331 kW / 450 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 530 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 r/min |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
Performance
| Top speed | 190 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.7 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,519 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,024 mm |
| Height | 1,299 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Front track | 1,589 mm |
| Rear track | 1,557 mm |
| Unladen weight (DIN) | 1,585 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,660 kg |
| Permissible gross weight | 2,040 kg |
| Maximum load | 455 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Luggage compartment volume (front) | 132 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 163 l |