2025 Porsche Cayenne GTS Coupé
Smart Village Kilo 28 Road, Abu-Rawash
Giza, 12676
- Exterior colour
- Chromite Black Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 131 km
- First Registration
- 05/2025
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- New Car Warranty
- 12 months remaining term
- Engine
- Petrol
- Transmission
- Automatic
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 368 kW / 500 hp
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 4.4 sec
Club Leather Interior in Basalt Black/Barrique with cross stitching
Same items of the leather interior in standard colour all finished in a high-quality milled nappa grade of leather.
The upper dashboard as well as the door waist front and rear are fitted with a cross stiching.
The surface of the leather is distinguished by its natural appearance.
In club leather:
- front and rear seat centres
- front and rear seat inner side bolsters
- front and rear headrest centres
- armrest and handle in front and rear door panels
- armrest centre console front and folding rear armrest
- handles in centre console
- steering wheel rim
- steering wheel airbag module
- dashboard upper and lower section including glove compartment cover
- door waist rails, upper center door panel and paneling storage compartment front and rear
- door panel front and rear
- side panel centre console
In contrasting color:
- dashboard lower section including glove compartment cover
- center console with handles
- upper door panel and paneling storage compartment front and rear
- front and rear seat centres
- front and rear seat inner side bolsters
- front and rear headrest centres
- armrest and handle in front
- door panel front and rear
- disguise upper centre console
Note:
Seat back of front seat in synthetic leather, back of headrest comfort seat (8- and 14-way) painted
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Equipment "base"
Equipment "S"
GTS - version
Exterior
Bumper
Pedestrian safety
Body
- Fully galvanised steel
-aluminium-hybrid lightweight bodyshell
- Engine bonnet, tailgate, doors, side sections and front wings in aluminium
- Power dome on engine bonnet
- Extensive, aerodynamic underbody protection
Lights, exterior
- Third LED brake light
- Automatic headlight activation incl. ‘Welcome Home’ lighting
- Front light units with position lights and direction indicators with LED light guide technology
Transmission / Chassis
90-litre fuel tank
Suspension standard
Drive
- Charge-air cooling
- Mono-scroll turbocharger
- Aluminium cylinder head
- Aluminium engine block
- Direct fuel injection (Direct Fuel Injection, DFI)
Porsche Active Aerodynamics (PAA)
Exhaust system
- Gasoline particulate filter (GPF)
Chassis
- Aluminium multi-link front axle
- Aluminium multi-link rear axle
- Integrated Porsche 4D Chassis Control
Systems
- Vehicle stability system Porsche Stability Management (PSM) with Anti-lock Brake System (ABS), Anti-slip Regulation (ASR), automatic Brake Differential (ABD), engine drag torque control (MSR), trailer stability management
Brakes
Tyres
- Mixed tyres
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Gear selector
Three-Point automatic seat belts with reversible seat belt pretensioner
Interior
- Elevated centre console with handles
- Manual adjustment of seat belt height for driver and front passenger seats
Lights, interior
LED interior lighting concept: switch-off delay, footwell illumination front and rear, ashtray illumination, glove compartment illumination, ignition lock illumination, front light console (overhead console) with reading spot lights, reading lights rear left and right, illuminated make-up mirror in the sun vison
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
E-Mobility
Fuel cover
Lighting and vision
Vision
Comfort and assistance systems
Automatic tailgate with gesture control
Without eCall/eCall
Comfort systems
- Keyless drive
- Remote central locking
Ports
- Three 12 V plug sockets, located in front below the glove compartment, in front centre console and at the side of luggage compartment
Storage and luggage compartment
Safety
- Proactive passenger protection incl. reversible seatbelt pretensioner
- Rollover detection for activation of curtain airbags and seat belt pretensioners
- Alarm system with ultrasonic interior surveillance and two-stage locking (SAFE function)
- Three-point automatic seat belts with seat belt warning system
Cluster Instrument
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
12 months remaining term
Condition and History
Condition Used |
Mileage 131 km |
First Registration 05/2025 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 86.0 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 368 kW / 500 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,000 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 660 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,100 - 4,500 r/min |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 92.0 kW/l / 125.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 275 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.4 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 10.3 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 16.7 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 2.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,930 mm |
| Overall Width | 1,989 mm |
| Width (with mirrors) | 2,194 mm |
| Height | 1,654 mm |
| Wheelbase | 2,895 mm |
| Turning circle diameter | 12.1 m |
| Tire track turning circle | 11.3 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,280 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,220 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,295 kg |
| Permissible gross weight | 2,875 kg |
| Maximum load | 655 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 3,500 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 140 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 554 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,502 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 592 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 189 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 234 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 23.3 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 16.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 20.7 ° |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 471 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 525 mm |