2025 Porsche 911 GT3 (992 II)
Smart Village Kilo 28 Road, Abu-Rawash
Giza, 12676
- Exterior colour
- Slate Grey Neo
- Interior colour
- Mileage
- 3,700 km
- First Registration
- 06/2025
- Previous Owners
- 0
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 375 kW / 510 hp
- Acceleration 0-100 km/h
- 3.4 sec
Interior with extensive leather / Race-Tex items in Black with contrasting color Guards Red
Deviations from interior with extensive leather / Race-Tex items: Decorative stitching and embroidery in Guards Red.
Additionally for lightweight sport bucket seats, partially perforated seat centre in Race-Tex black, with backing in contrasting color Guards Red
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Exterior
Bumper
Rear lid grille with vertical slats
Pedestrian safety
Lights, exterior
Automatic headlight activation incl. ‘Welcome Home’ lighting
Body
- Underbody panelling with finned rear diffuser
- Intelligent lightweight construction in aluminium and steel composite
- Rear apron with additional air outlets including anthracite-coloured grilles, black lower section
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
Suspension standard
63-litre fuel tank
Exhaust system
Four three-way catalytic converters, Gasonline Particulate Filter (GPF) and on-board diagnostics for monitoring the emission control system
Drive
- Maximum rev 9,000 1/min
- Engine block and cylinder head in aluminium, with water cooling
- Four-valve technology with rocker arms
- Dry sump lubrication with separate engine oil tank
- Oil supply with fully variable oil pressure pump, seven scavenge pumps, oil centrifuge and additional oil supply via crankshaft
- Direct fuel injection (DFI)
- Variable intake manifold in plastic with two switchable resonance valves and six individual throttle valves
- Forged titanium piston rods
- VarioCam camshaft adjustment for intake and exhaust valves
- Auto start/stop function
Chassis
- Double wishbone front suspension with integrated helper springs, anti-roll bar, all suspension mountings ball-jointed.
- Multi-link rear axle with integrated helper springs, anti-roll bar, selected suspension mountings ball-jointed.
Brakes
- Electrically operated parking brake
- Brake pad wear monitoring
Car concept
Two-seater Coupé
Systems
Porsche Stability Management (PSM) including ABS, with two switchable stages (ESC OFF and ESC+TC OFF)
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM) with race track mode
Interior
Three-Point automatic seat belts
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
No rear seats
Pedals and footrest in stainless steel
Interior
- Three-point automatic seat belts in front with seat-mounted buckles, pretensioners and force limiters
- Lightweight rear cover, covered with black carpet
- Alarm system with ultrasonic-based interior surveillance
Lights, interior
- LED reading lights, orientation and ignition lock. Also includes luggage compartment, footwell, glove compartment and exit courtesy lighting
- Illuminated vanity mirrors in both sun visors
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Displays
- cluster instrument with 12,6-inch Curved Display and 3 layouts
- Porsche Communication Management (PCM) with high-resolution 10.9-inch touchscreen display in full HD resolution
- with Track-Screen
- Rev counter with display for selected gear and vehicle speed, distinguishable dial and model logo
Porsche Communication Management (PCM)
Porsche Communication Management (PCM) includingMobile Phone Preparation, Audio Interfaces and Voice Control
- high-resolution 10,9-inch touchscreen display in full HD resolution
- control of vehicle and comfort functions such as climate settings
- multi-touch gesture control: for example, you can control the size of the map view with two fingers using the PCM touchscreen display or Direct Touch Control in the handwriting input field in the centre console
- mobile phone preparation with Bluetooth® interface for telephone and music
E-Mobility
Fuel/charging cover
Lighting and vision
Vision
- Windscreen washer system with aero wiper blades, two wiping speeds, adjustable intermittent wipe and washer jets
- Side windows with water-repellent coating
- Heated rear screen
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Seat belt warning system for driver and front passenger
Without eCall/eCall
Air conditioning
- Particle/pollen filter with active carbon filter
Storage and luggage compartment
- Luggage compartment at front
- Ascending centre console with one open and one closed storage compartment
- Two individual cupholders (1x as inlet in the center console and 1x passenger side)
- Glove compartment (lockable) and storage compartments in the doors
- Clothes hooks on seat backrests
Comfort systems
- Electric window lifts with one-touch operation and door seal protection
- Remote central locking
- Keyless go
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned (Demonstrator) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 3,700 km Variable mileage – The vehicle is still in use |
First Registration 06/2025 |
Full Service History Yes, every service done |
Latest Maintenance 13 km |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 375 kW / 510 hp |
| Maximum torque combustion engine | 450 Nm |
| Maximum engine speed | 9,000 r/min |
| Maximum power per litre | 93.0 kW/l / 127.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 311 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 3.4 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 7.0 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 10.8 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,570 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height | 1,279 mm |
| Wheelbase | 2,457 mm |
| Turning circle diameter | 10.4 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,487 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,479 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,554 kg |
| Permissible gross weight | 1,782 kg |
| Maximum load | 303 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 373 l |
| Max. ground clearance with steel suspension | 76 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.3 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 9.4 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 74 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 96 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 r/min |