2025 Porsche 718 Cayman GTS 4.0 (982)
Avenida Bolivar # 965
La Esperilla, Santo Domingo
- Color exterior
- Vanadium Grey Metallic
- Colores interiores y material
- Garantía de vehículos nuevos
- 24 meses
- Motor
- Gasolina
- Caja de cambios
- Transmisión PDK
- Tracción
- Propulsión trasera
- Potencia (motor de combustión)
- 400 hp / 294 kW
- Aceleración de 0 a 100 km/h con paquete Sport Chrono
- 4.0 sec
GTS interior package Carmine Red
Stitching, seatbelts, the rev counter dial and the “GTS” logo on the headrests in contrasting colour of Carmine Red. The package also includes floor mats with Black edges, with the stitching and the “PORSCHE” logo in a contrasting colour. The dashboard, door panel and centre console trims are all in carbon.
Note: Only in conjunction with Race-Tex interior with extensive items in leather, Black
Equipamiento del vehículo
Aspectos destacados del equipamiento
Ruedas
Interior
Audio y comunicación
Luces y visión
Sistemas de asistencia y confort
HomeLink® (abridor de puerta de garaje programable)
Exterior
Car concept - Two-seater vehicle concept with mid-mounted engine
Front lid - Front cover made of carbon fiber reinforced plastic (CFRP) in exterior color with black NACA air inlets for brake cooling
Motor, transmisión y chasis
Drive - Rear-wheel drive - Auto start/stop function - Direct Fuel Injection (DFI) - Aluminium block and cylinder heads - Water-cooled with thermal management - Integrated dry-sump lubrication
Brakes - Electrically controlled parking brake
Ruedas
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Safety - Full-size airbags for driver and front passenger; Porsche Side Impact Protection (POSIP), comprising side impact protection elements in the doors, thorax airbag integrated into the side bolster of each seat and head airbag for driver and passenger in each door panel"
Air conditioning - Adjustable fan with air recirculation and defroster function
Storage and luggage compartment - Luggage Compartment front and rear; Two individual cupholders; Ascending centre console with an uncovered storage compartment and a closed storage compartment; Storage compartment in each door; Clothes hooks on seat backrests
Audio y comunicación
Luces y visión
Lights, interior - LED reading lights, orientation lighting and ignition lock illumination. Additionally luggage compartment and glove compartment lighting
Lights, exterior - Automatic headlight activation incl. ‘Welcome Home’ lighting
Sistemas de asistencia y confort
Comfort systems - Electric window lifts with one-touch operation and door seal protection - Central locking - Keyless Go
Garantía
La cobertura de la garantía incluye:

Garantía de vehículos nuevos
24 meses
Datos técnicos
Motor
| Número de cilindros | 6 |
| Cilindrada | 3,995 cm³ / 4.0 l |
| Diámetro | 102.0 mm |
| Carrera | 81.5 mm |
| Potencia (motor de combustión) | 400 hp / 294 kW |
| Potencia máxima del motor de combustión a rpm | 7,000 r/min |
| Par máximo del motor de combustión | 430 Nm |
| Velocidad máxima del motor | 7,800 r/min |
| Potencia máxima por litro | 100.0 hp/l / 73.0 kW/l |
Prestaciones
| Velocidad máxima | 288 km/h |
| Aceleración de 0 a 100 km/h | 4.0 sec |
| Aceleración de 0 a 100 km/h con paquete Sport Chrono | 4.0 sec |
| Aceleración de 0 a 160 km/h | 8.7 sec |
| Aceleración de 0 a 160 km/h con paquete Sport Chrono | 8.7 sec |
| Aceleración de 0 a 200 km/h | 13.7 sec |
| Aceleración de 0 a 200 km/h con paquete Sport Chrono | 13.7 sec |
| Aceleración en marcha 80-120 km/h | 2.6 sec |
| Aceleración en marcha 80-120 km/h con paquete Sport Chrono | 2.6 sec |
Carrocería - Dimensiones y pesos
| Longitud | 4,405 mm |
| Ancho total | 1,801 mm |
| Ancho (con espejos) | 1,994 mm |
| Altura | 1,276 mm |
| Distancia entre ejes | 2,475 mm |
| Peso en vacío (peso en vacío) | 1,470 Kg |
| Peso en vacío (DIN) | 1,435 Kg |
| Peso en vacío (CE) | 1,510 Kg |
| Peso bruto admisible | 1,730 Kg |
| Carga máxima | 295 Kg |
| Volumen del maletero (delantero) | 150 l |
| Volumen del maletero trasero (con los asientos abatidos) | 270 l |
| Volumen del maletero abierto con los asientos traseros abatidos (V211-1) | 182 l |
Nivel de sonido (basado en UN-R 51)
| Nivel sonoro del vehículo en marcha | 72 dB |
| Nivel sonoro del vehículo parado | 92 dB |
| Nivel sonoro del vehículo parado (rpm) | 3,750 r/min |