Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Leather Interior in Black
In Smooth-Finish Leather in Black:
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Side Skirts Cross Turismo in Black with Inlays in Carbon Fibre
Door handles painted in exterior colour
Roof in Aluminum
All-Wheel Drive incl. Porsche Traction Management (PTM)
Suspension standard
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Summer Tires for 20" Wheels
USB-C Ports
Supply cable for NEMA 6-50 and 14-50
Taillight Strip with "PORSCHE" Logo
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
ParkAssist (Front and Rear)
Non-smoking package
Lane Keeping Assist

20 months remaining term
8 years or up to 160,000 km
Condition New (Former Service Loaner) Service Loan vehicles were provided by the dealer during service maintenance. This can result in varying mileage at delivery. |
Mileage 25 km |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
| Maximum power | 625 hp / 460 kW |
| Overboost power with Launch Control up to | 761 hp / 560 kW |
| Max. torque with Launch Control up to | 774 Nm |
| Top track speed with summer tires1.1 | 250 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Launch Control | 2.9 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Launch Control | 6.2 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Launch Control | 9.7 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h with Launch Control | 1.7 sec |
| Length | 4,974 mm |
| Overall Width | 1,967 mm |
| Width (with mirrors) | 2,144 mm |
| Height | 1,407 mm |
| Wheelbase | 2,904 mm |
| Turning circle diameter | 11.4 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,360 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,320 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,395 kg |
| Permissible gross weight | 2,880 kg |
| Maximum load | 520 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 84 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,171 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 405 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 143 mm |
| Long-distance range | 350 km |
| Range (Natural Resources Canada estimation) | 357 km |
| Battery energy content (gross)2.1 | 93.4 kWh |
| Battery energy content (net useable)2.2 | 83.7 kWh |
| Max. charging power (DC) | 270.0 kW |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 10.5 h |
| Charging time for direct current (DC) with 50kW (5 to up to 80%) | 93.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%) | 22.50 min |
| Sound level of passing vehicle | 68 dB |