Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
With smooth-finish leather in equipment colour Black:
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

GTS - version
Exterior in High Gloss Black incl. Deletion of Carbon Fiber
Door handles painted in exterior colour
Decorative Side Logo
Pedestrian safety
Aluminum Roof
Single-Speed Transmission on the Front Axle, 2-Speed Transmission on the Rear Axle
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Wheels in High Gloss Black
Electric Steering Column Adjustment
Seat belt warning system for front and rear seats
Sun Visors for Driver and Front Passenger
SDARS Exterior Antenna
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Porsche Intelligent Range Manager
On-Board AC Charger with up to 9.6 kW Charging Power
Without Mode3 charging cable
Supply Cable for NEMA 14-50
Without PHEV charging cable
Wallmount Basic
Porsche NACS DC Adapter
Genuine Porsche accessory. Charge your vehicle at NACS DC charging stations across North America - covered by a two-year Genuine Parts and Accessories Limited Warranty.
Porsche Mobile Charger
Genuine Porsche accessory. The Porsche Mobile Charger enables convenient charging on the go and at home with user-selectable current and swappable power cables for NEMA 14-50 outlets - covered by a two-year Genuine Parts and Accessories Limited Warranty.
Alarm system with interior surveillance
Non-smoking package
Alcohol Interlock preparation
Airbags
Memory Package for Driver and Front Passenger
Doors Without Soft-Close
Emergency Call Systems eCall and bCall

48 months
8 years or up to 160,000 km
| Maximum power | 596 hp / 438 kW |
| Overboost power with Launch Control up to | 690 hp / 507 kW |
| 30-Minutes-Power | 220 hp / 162 kW |
| Max. torque with Launch Control up to | 790 Nm |
| Top track speed with summer tires1.1 | 250 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Launch Control | 3.3 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Launch Control | 6.8 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Launch Control | 10.4 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h with Launch Control | 1.8 sec |
| Length | 4,963 mm |
| Overall Width | 1,966 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,950 mm |
| Width (with mirrors) | 2,144 mm |
| Height | 1,381 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,381 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,359 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,371 mm |
| Height with air suspension (off-road level) | 1,401 mm |
| Wheelbase | 2,900 mm |
| Turning circle diameter | 11.1 m |
| Tire track turning circle | 10.4 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,294 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,285 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,360 kg |
| Permissible gross weight | 2,850 kg |
| Maximum load | 556 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 366 l |
| Luggage compartment volume (front) | 81 l |
| Overhang front | 997 mm |
| Overhang rear | 1,066 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 128 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 118 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (off-road level) | 148 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 11.2 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 14.8 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 9.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (off-road level) | 12.3 ° |
| Range (Natural Resources Canada estimation) | 471 km |
| Battery energy content (gross)2.1 | 105.0 kWh |
| Battery energy content (net useable)2.2 | 97.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 320.0 kW |
| Charging time for direct current (DC) with 400 A (0 to up to 100%) | 18.00 min |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 13.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 18.00 min |
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |