Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
In Smooth-Finish Leather in Black/Chalk:
Note: The steering wheel on GTS models is finished in Race-Tex.
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

You will receive the latest information on the remaining battery capacity directly from the dealer.
As the battery installed in the vehicle ages, its usable energy content decreases. This leads in particular to a reduced range and longer charging times. The technical data mentioned refers to the properties of the vehicle offered here when new and may no longer be achieved when used.
Intersection Assist
Lane Keeping and Traffic Jam Assist incl. Emergency Stop function
Lower Front Fascia in Black
Exterior Mirror Lower Trim in Exterior Colour and Base in Black
Decorative side logo ‘911 CarreraT’ in Agate Grey
Window Trim in High Gloss Black
Door handles painted in exterior colour
Roof in Aluminum
All-Wheel Drive incl. Porsche Traction Management (PTM)
Suspension standard
Power Steering
Wheel Center Caps with Coloured Porsche Crest
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Supply cable for NEMA 6-50 and 14-50
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
ParkAssist (Front and Rear)
Non-smoking package
Lane Keeping Assist

24 months

24 months
8 years or up to 160,000 km
Condition Porsche Approved Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 205 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
| Maximum power | 517 hp / 380 kW |
| Overboost power with Launch Control up to | 598 hp / 440 kW |
| Max. torque with Launch Control up to | 626 Nm |
| Top track speed with summer tires1.1 | 250 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Launch Control | 3.7 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Launch Control | 7.9 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Launch Control | 12.0 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h with Launch Control | 2.1 sec |
| Length | 4,963 mm |
| Overall Width | 1,966 mm |
| Width (with mirrors) | 2,144 mm |
| Height | 1,381 mm |
| Wheelbase | 2,900 mm |
| Unladen weight (curb weight) | 2,302 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,295 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,370 kg |
| Permissible gross weight | 2,850 kg |
| Maximum load | 548 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 407 l |
| Luggage compartment volume (front) | 84 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 128 mm |
| Long-distance range | 390 km |
| Range (Natural Resources Canada estimation) | 396 km |
| Battery energy content (gross)2.1 | 93.4 kWh |
| Battery energy content (net useable)2.2 | 83.7 kWh |
| Max. charging power (DC) | 270.0 kW |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 10.5 h |
| Charging time for direct current (DC) with 50kW (5 to up to 80%) | 93.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%) | 22.50 min |
| Sound level of passing vehicle | 68 dB |