Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
In Smooth-Finish Leather in Black/Bordeaux Red:
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Side Skirts Cross Turismo in Black with Inlays in Gloss Silver
Exterior Mirror Lower Trims including Mirror Base in Black
Model Designation in Silver
Door handles painted in exterior colour
Roof in Aluminum
All-Wheel Drive incl. Porsche Traction Management (PTM)
Power Steering
Suspension standard
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Wheel Center Caps with Two-Colour Porsche Crest
USB-C Ports
Supply cable for NEMA 6-50 and 14-50
Taillight Strip with "PORSCHE" Logo
Non-smoking package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
ParkAssist (Front and Rear)
Lane Keeping Assist

32 months remaining term
8 years or up to 160,000 km
Condition New (Former Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 50 km |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
| Maximum power | 490 hp / 360 kW |
| Overboost power with Launch Control up to | 571 hp / 420 kW |
| Max. torque with Launch Control up to | 479 Nm |
| Top track speed with summer tires1.1 | 240 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Launch Control | 4.1 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Launch Control | 8.6 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Launch Control | 13.0 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h with Launch Control | 2.3 sec |
| Length | 4,974 mm |
| Overall Width | 1,967 mm |
| Width (with mirrors) | 2,144 mm |
| Height | 1,409 mm |
| Wheelbase | 2,904 mm |
| Unladen weight (curb weight) | 2,284 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,245 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,320 kg |
| Permissible gross weight | 2,885 kg |
| Maximum load | 601 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 84 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,212 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 446 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 146 mm |
| Long-distance range | 370 km |
| Range (Natural Resources Canada estimation) | 370 km |
| Battery energy content (gross)2.1 | 93.4 kWh |
| Battery energy content (net useable)2.2 | 83.7 kWh |
| Max. charging power (DC) | 270.0 kW |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 10.5 h |
| Charging time for direct current (DC) with 50kW (5 to up to 80%) | 93.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%) | 22.50 min |
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |