2025 Porsche Panamera GTS
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- GTS Interior Package in Slate Grey Neo
- Mileage
- 4,538 km
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- New Car Warranty
- 36 months remaining term
- Engine
- Gas
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 493 hp / 363 kW
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 3.8 sec
GTS Interior Package in Slate Grey Neo
Analogue Race-Tex interior with extensive leather items in Black, smooth-finish leather
Additional:
- Matte Carbon Black interior package
- Door sill guards Matte Carbon Black, illuminated
In Slate Grey Neo:
- Decorative stitching on seats contours, upper and lower dashboard, upper and lower door waist rails, arm rests, centre console and floor mats
- Seat belts front and outer rear
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Packages
Exterior
Wheels
All-Season Tires for 21" Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lights vision
Comfort assistance
Packages
Exterior
Door handles painted in exterior colour
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
90 Litre Fuel Tank
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Summer Tires 21"
Interior
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
PDK Gear Changer Lever
Audio / Comm.
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Charging Cover
Lights vision
Comfort assistance
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Airbags
Emergency Call Systems eCall and bCall
Driver Awareness Detection
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
36 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 4,538 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 4,000 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 86.0 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 493 hp / 363 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 659 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 125.1 hp/l / 92.0 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 302 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 3.8 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 9.1 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 14.6 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 2.6 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 5,052 mm |
| Overall Width | 1,937 mm |
| Width (with mirrors) | 2,165 mm |
| Height | 1,415 mm |
| Wheelbase | 2,950 mm |
| Turning circle diameter | 11.9 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,104 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,065 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,140 kg |
| Permissible gross weight | 2,685 kg |
| Maximum load | 581 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,200 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 100 kg |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,312 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 478 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 124 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.0 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 15.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.4 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 86 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |