Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Upholstered in smooth leather:
In Bordeaux Red
Tone-on-tone decorative seams in Bordeaux Red on the following components:
Contrasting decorative seams in Bordeaux Red on the following components:
In combination with Comfort Seats (14-way, electric) or Adaptive Sports Seats (18-way, electric) additionally upholstered in smooth leather:
Standard Equipment
Automatic Parking with 2D Surround View (PX6)
Automatic Parking with 2D Surround View offers a range of functions that support and assist the driver:
Highlights
• Automatic Parking uses ultrasonic sensors and camera systems to automatically detect parking spaces and measure their size. Once the system has signaled that a parking space is large enough, the driver can initiate and control the parking maneuver. The system automatically takes over the steering and forward and reverse movement of the vehicle. The Active Parking Support is capable of parking the vehicle in parallel and perpendicular parking spaces.
• 2D Surround View provides the necessary all-round view from every angle when parking and maneuvering. Four high-resolution cameras on the vehicle provide a 360° view of the surroundings for convenient maneuvering. In addition, the driver can select individual camera perspectives that offer an even more detailed overview.
Note: All systems operate within their system limits and require constant monitoring by the driver.
Door handles painted in exterior colour
Body Shape SUV
Pedestrian safety
Preparation for towbar system
Porsche E-Performance Powertrain with Permanent Magnet Synchronous Motors on the Front and Rear Axles
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Tire Sealing Compound and Electric Air Compressor
Electric Steering Column Adjustment
Seat belt warning system for front and rear seats
Reversible seat belt pretensioner
Head rests
SDARS Exterior Antenna
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
On-Board AC Charger with up to 9.6 kW Charging Power
Without Mode3 charging cable
Supply Cable for NEMA 14-50
Without PHEV charging cable
Wallmount Basic
Porsche NACS DC Adapter
Genuine Porsche accessory. Charge your vehicle at NACS DC charging stations across North America - covered by a two-year Genuine Parts and Accessories Limited Warranty.
Porsche Mobile Charger
Genuine Porsche accessory. The Porsche Mobile Charger enables convenient charging on the go and at home with user-selectable current and swappable power cables for NEMA 14-50 outlets - covered by a two-year Genuine Parts and Accessories Limited Warranty.
Windscreen with Thermally Insulated Glass
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Emergency Call Systems eCall and bCall
ParkAssist including Surround View
Surround View including Active Parking Support

48 months
8 years or up to 160,000 km
| Maximum power | 576 hp / 424 kW |
| Overboost power with Launch Control up to | 630 hp / 463 kW |
| 30-Minutes-Power | 197 hp / 145 kW |
| Max. torque with Launch Control up to | 1,129 Nm |
| Top track speed with summer tires1.1 | 260 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Launch Control | 3.3 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Launch Control | 7.4 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Launch Control | 11.7 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h with Launch Control | 2.0 sec |
| Length | 4,784 mm |
| Overall Width | 1,938 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,954 mm |
| Width (with mirrors) | 2,152 mm |
| Height | 1,621 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,623 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,593 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,608 mm |
| Height with air suspension (off-road level) | 1,643 mm |
| Height with air suspension (extra off-road level) | 1,663 mm |
| Wheelbase | 2,893 mm |
| Turning circle diameter | 11.1 m |
| Tire track turning circle | 10.4 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,447 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,405 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,480 kg |
| Permissible gross weight | 2,950 kg |
| Maximum load | 503 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,500 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 250 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 84 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,288 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 480 l |
| Overhang front | 945 mm |
| Overhang rear | 946 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 185 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 170 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (off-road level) | 205 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 225 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.7 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.7 ° |
| Approach angle with air suspension (extra off-road level) | 15.4 ° |
| Departure angle with air suspension (extra off-road level) | 23.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 14.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 13.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (off-road level) | 16.5 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 18.1 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 300 mm |
| Max. wading depth with steel suspension (PASM DIN) | 300 mm |
| Max. wading depth with steel suspension (EC) | 300 mm |
| Max. wading depth (steel suspension) | 300 mm |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 300 mm |
| Max. wading depth with air suspension (off-road level) | 320 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 340 mm |
| Battery energy content (gross)2.1 | 100.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 270.0 kW |
| Charging time for alternating current (AC) with 19.2 kW (0 to up to 100%) | 5.8 h |
| Charging time for direct current (DC) with 400 A (0 to up to 100%) | 21.00 min |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 11.5 h |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 21.00 min |
| Sound level of passing vehicle | 68 dB |