Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Includes in Smooth-Finish Leather:
Side Skirts
Front Fascia Painted in Agate Grey Metallic
Exterior Mirror Painted in Agate Grey
Side Window Trims in High Gloss Black
Side Blades in Agate Grey Metallic with 'Macan T' Logo in Gloss Black
Preparation for towbar system
Upper Wing in Agate Grey Metallic
Door handles painted in exterior colour
Rear Diffusor in Louvered Design
Automatic tailgate
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Wheel Center Caps with Two-Colour Porsche Crest
Interior Package in Diamar Silvershade
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
USB-C Ports
SiriusXM® Satellite Radio (with 3-month trial) and HD Radio Receiver
Non-smoking package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Lane departure warning

24 months

24 months
Condition Porsche Approved Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 8,092 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Latest Maintenance Minor maintenance at 27/11/2024 with 4,634 km Mark Motors Porsche |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 2,000 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 82.5 mm |
| Stroke | 92.8 mm |
| Maximum power combustion engine | 261 hp / 195 kW |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 133.0 hp/l / 97.8 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 232 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 6.2 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 16.1 sec |
| Length | 4,726 mm |
| Overall Width | 1,927 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Height | 1,606 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,865 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,940 kg |
| Permissible gross weight | 2,510 kg |
| Maximum load | 645 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,000 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Fuel tank capacity | 65 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 187 mm |
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |