Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Leather Finish includes:
All-Season Tires for 21" Alloy Wheels
Equipment "S"
Standard version
Preparation for towbar system
Door handles painted in exterior colour
Wheel Arch Cover Painted in High Gloss Black
Automatic Tailgate
Body Shape SUV
Side Skirts
Front Fascia Panel in Exterior Colour
Side blades in Lava Black
Exhaust System with Two Twin Tailpipes Outside Left and Right with matte Silver Finish
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Wheel bolts
Standard-Tires for 20" Alloy Wheels
Seat Belts in Black
Instrument Dials in Silver
Gear Selector in Leather
USB-C Ports
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Charging Cover
Exterior Mirrors
ParkAssist (front and rear) with Visual and Audible Warning
Non-smoking package
Lane Departure Warning

24 months

24 months
Condition Porsche Approved Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 14,650 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Latest Maintenance Minor maintenance at 28/02/2026 with 14,399 km Porsche Downtown |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,900 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 375 hp / 276 kW |
| Maximum torque combustion engine | 520 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 130.5 hp/l / 96.0 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 259 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.8 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.6 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 11.2 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 11.0 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 18.9 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 18.7 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 3.2 sec |
| Length | 4,726 mm |
| Overall Width | 1,927 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Height | 1,621 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,930 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,005 kg |
| Permissible gross weight | 2,580 kg |
| Maximum load | 650 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,400 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 187 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 15.7 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 21.9 ° |
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |