Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Includes in Smoot-Finish Leather:
Side Skirts
Front Fascia Painted in Exterior Colour
Side blades in Lava Black
Preparation for towbar system
Door handles painted in exterior colour
Rear Diffusor in Louvered Design
Automatic tailgate
Fully galvanized body
Front fascia moulding with integral cooling air intakes
Side blades with new 3D structure, painted in Lava Black
Side window trim in Silver
Roof spoiler in High Gloss Black
Dual twin-tube tailpipes finished Matte Silver
"PORSCHE" logo integrated into rear light strip and model designation on rear hatch in High Gloss Silver
SportDesign exterior mirrors painted in the exterior colour
Front fascia middle section painted in exterior colour
Privacy glass for rear windows
Power tailgate with fully automatic open/close functionality and height adjustability
Electrically adjustable, heatable, and foldable exterior mirrors (also via key remote)
Rear wiper with intermittent wipe and washer jet
Windshield wipers with two speeds, intermittent wipe, rain sensor, and washer jets
Power windows with one-touch open/close and anti-trap protection
Heated rear window with Auto-Off function
Analogue Clock on Dashboard
Wheel Center Caps with Two-Colour Porsche Crest
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Gear Selector in Leather
USB-C Ports
SiriusXM® Satellite Radio (with 3-month trial) and HD Radio Receiver
Exterior Mirrors
Non-smoking package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Lane departure warning

24 months

24 months
Condition Porsche Approved Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 31,263 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Latest Maintenance Minor maintenance at 28/02/2026 with 30,179 km PCNT |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,900 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 375 hp / 280 kW |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 131.0 hp/l / 96.4 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 259 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.8 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.6 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 11.2 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 11.0 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 18.9 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 18.7 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 3.2 sec |
| Length | 4,726 mm |
| Overall Width | 1,927 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Height | 1,621 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,930 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,005 kg |
| Permissible gross weight | 2,580 kg |
| Maximum load | 650 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,400 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Fuel tank capacity | 65 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 187 mm |
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |