Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Finished in leather:
Finished in Pebble Grey:
Note: only in conjunction with optional comfort seats (14-way) and adaptive Sports seats (18-way). The roll-up blind of the optional panoramic roof is always finished in black fabric

44 months remaining term
Condition New (Former Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 90 km |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 2,000 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 82.5 mm |
| Stroke | 92.8 mm |
| Maximum power combustion engine | 261 hp / 192 kW |
| Maximum torque combustion engine | 400 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 133.2 hp/l / 98.0 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 232 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 6.4 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 6.2 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 16.3 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 16.1 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 4.5 sec |
| Length | 4,726 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Height with steel suspension (DIN) | 1,621 mm |
| Height with steel suspension (PASM DIN) | 1,621 mm |
| Height with steel suspension (EC) | 1,616 mm |
| Height with steel suspension | 1,621 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,606 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,586 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,596 mm |
| Height with air suspension (off-road level) | 1,646 mm |
| Loading sill height with steel suspension (DIN) | 765 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,882 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,845 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,920 kg |
| Permissible gross weight | 2,510 kg |
| Maximum load | 628 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,000 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 200 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 458 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
| Max. ground clearance with steel suspension | 202 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 187 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 16.8 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 23.5 ° |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 15.7 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 22.5 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 16.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 15.4 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 300 mm |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 285 mm |
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |