Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
In Smooth-Finish Leather:
Electric Steering Column
Side Skirts
Front Fascia Painted in Exterior Colour
Preparation for towbar system
Rear Diffusor in Louvered Design
Automatic tailgate
Side Window Trims in Black
Side blades in Lava Black
Door handles painted in exterior colour
Steel Spring Suspension
Analogue Clock on Dashboard
Wheel Center Caps with Two-Colour Porsche Crest
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Gear Selector in Leather
Interior Package in Diamar Silvershade
Door-Sill Guards in Black
USB-C Ports
SiriusXM® Satellite Radio (with 3-month trial) and HD Radio Receiver
Non-smoking package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Lane departure warning

24 months

24 months
Condition Porsche Approved Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 27,093 km |
Previous Owners 2 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Latest Maintenance Minor maintenance at 09/12/2025 with 27,092 km Porsche Centre Vaughan |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 2,000 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 82.5 mm |
| Stroke | 92.8 mm |
| Maximum power combustion engine | 261 hp / 195 kW |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 133.0 hp/l / 97.8 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 232 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 6.4 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 6.2 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 16.3 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 16.1 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 4.5 sec |
| Length | 4,726 mm |
| Overall Width | 1,922 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Height | 1,621 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,845 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,920 kg |
| Permissible gross weight | 2,510 kg |
| Maximum load | 665 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,000 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Fuel tank capacity | 65 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 202 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension | 202 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 187 mm |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 16.7 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 300 mm |
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |