Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Leather finish on:
In conjunction with a two-tone colour combination, the following leather items are in Bordeaux Red:
All-Season Tires for 21" Wheels
Electric steering column
Equipment 'S'
GTS - version
Preparation for towbar system
Upper Wing in High Gloss Black
Door handles painted in exterior colour
Wheel Arch Covers Painted in High Gloss Black
Automatic Tailgate
Body Shape SUV
Without Roof Rails
Sport Air Suspension with Ride-Height Adjustment incl. PASM (Lowered 10 mm)
Analogue Clock on Dashboard
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Wheel bolts
Seat belts in Black
‘GTS’ Logo on Front Seat Headrests
Gear Selector in Leather
Seat belt warning system for front and rear seats
Sun Visors for Driver and Front Passenger
Door Sill guards in Black Brushed Aluminum with 'Macan GTS’ logo (front)
Porsche Communication Management (PCM) incl. Mobile Phone Preparation and Audio Interfaces
SDARS Exterior Antenna
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Exterior Mirrors
ParkAssist (front and rear) with Visual and Audible Warning
Lane Departure Warning
Alarm System with Interior Surveillance
Non-smoking package
Warn and Brake Assist including Pedestrian Protection

47 months remaining term
Condition Pre-Owned (Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 90 km Variable mileage – The vehicle is still in use |
Previous Owners 1 (Porsche Centre Markham) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,900 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 434 hp / 319 kW |
| Maximum torque combustion engine | 549 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 150.9 hp/l / 111.0 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 272 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.5 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.3 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 10.5 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 10.3 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 17.1 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 16.9 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 2.9 sec |
| Length | 4,726 mm |
| Overall Width | 1,927 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,995 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,960 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,035 kg |
| Permissible gross weight | 2,580 kg |
| Maximum load | 585 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,400 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 200 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 458 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 300 mm |
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 91 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |