2024 Porsche Macan GTS (MY24)
Pre-Owned
$95,888
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Individualize Payment:
Stock Number:
25UTNA55189
VIN:
WP1AF2A53RLB55189
- Exterior colour
- Chalk
- Interior colour
- Mileage
- 28,182 km
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- New Car Warranty
- 23 months remaining term
- Engine
- Gas
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 434 hp / 324 kW
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 4.3 sec
GTS Interior in Black with Deviated Stitching in Carmine Red (without Race-Tex)
In Carmine Red:
- Dial of central rev counter
- ‘GTS’ logo embroidered on front seats headrests
- Decorative stitching on seats
- Centre console main storage compartment
- Dashboard upper section
- Floor mats
- Seat belts (front and outer rear)
Description
Porsche Centre Richmond is a new state-of-the-art facility designed to meet the needs of Porsche customers. We are driven to exceed customer's expectations and provide a memorable experience. Our team is passionate, knowledgeable and, professional. Conveniently located at Richmond Auto Mall, 13171 Smallwood Place, Richmond. Porsche Centre Richmond accepts all trade-in and buy-in vehicles from any make or model and has Globally Certified Sales Executive to assist you every step of the way. Porsche Centre Richmond carries vehicles that are safety inspected or Porsche Certified Preowned. (Dealer# 41117)
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Exterior
Panoramic Roof System
Roof Rails in High Gloss Black
Transmission / Chassis
Sport Chrono Package
Wheels
All-Season Tires for 21" Alloy Wheels
Interior
Power Seats (14-way) with Memory Package
Heated GT Sport Steering Wheel in Leather
Heated Seats (Front and Rear)
Central Tachometer in Carmine Red
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound-System
Lights vision
LED Design Headlights in Black incl. Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS+)
Comfort assistance
Lane Change Assist
Surround View
Standard Equipment
Exterior
Upper Wing in High Gloss Black
SportDesign Side Skirts in Exterior Colour
Front Fascia in Exterior Colour
SportDesign Exterior Mirrors in Exterior Colour
Side Window Trims in High Gloss Black
Side Blades in Mat Black with 'GTS' Logo
'PORSCHE' Logo and Model Designation in Matte Black
Preparation for towbar system
Lower Rear Fascia Painted
Deletion of "GTS" logo on front doors
Door handles painted in exterior colour
Automatic tailgate
Transmission / Chassis
2.9-Litre Twin-Turbocharged V6
7-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Sport Air Suspension with Ride-Height Adjustment incl. PASM (Lowered 10 mm)
Sport Exhaust System incl. Tailpipes in High Gloss Black
Power Steering Plus
Porsche Surface Coated Brake (PSCB) - Brake Calipers in Red
75 Litre Fuel Tank
Analogue Clock on Dashboard
Wheels
Wheel Center Caps with Coloured Porsche Crest
19'' Collapsible Spare Wheel
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
21" RS Spyder Design Wheels in Satin Black
Interior
Interior Trim in Black Cross Brushed Aluminum
Steering Wheel with Manual Adjustment
ISOFIX Child Seat Mounts (Rear)
Gear Selector in Leather
Roof Lining in Fabric
Storage Package
Side Airbags (Front and Rear)
Door-Sill Guards in Black Brushed Aluminum with Model Designation
Floor Mats
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) incl. Mobile Phone Preparation and Audio Interfaces
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Smartphone Compartment
Voice Control
Apple® CarPlay with Siri® voice recognition
USB-C Ports
SiriusXM® Satellite Radio (with 3-month trial) and HD Radio Receiver
Lights vision
Tinted LED Taillights
Auto-Dimming Mirrors
Exterior Mirrors
Privacy Glass
Comfort assistance
Comfort lighting package
HomeLink®
ParkAssist (front and rear)
Porsche Entry & Drive
Non-smoking package
3-Zone Climate Control
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Adaptive Cruise Control (ACC)
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Lane departure warning
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
23 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 28,182 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,900 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 434 hp / 324 kW |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 151.0 hp/l / 111.1 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 272 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.5 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.3 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 10.5 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 10.3 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 17.1 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 16.9 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 2.9 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,726 mm |
| Overall Width | 1,927 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Height | 1,596 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,960 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,035 kg |
| Permissible gross weight | 2,580 kg |
| Maximum load | 620 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,400 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Fuel tank capacity | 75 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 91 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |
Competitive Rates and Terms
Minimal Initial Cash Outlay
Attractive Insurance Deductibles