Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Upholstered in smooth leather:
In Chalk:
Tone-on-tone decorative seams in Chalk on the following components:
Contrasting decorative seams in Chalk on the following components:
In combination with Comfort Seats (14-way, electric) or Adaptive Sports Seats (18-way, electric) additionally upholstered in smooth leather:
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Equipment "base"
Side Skirts
Preparation for towbar system
Door handles painted in exterior colour
Body Shape SUV
Pedestrian safety
Porsche E-Performance Powertrain with a Permanent Magnet Synchronous Motor on the Front and Rear Axle
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Tire Sealing Compound and Electric Air Compressor
Head rests
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Porsche Entry
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Airbags
Emergency Call Systems eCall and bCall

48 months
8 years or up to 160,000 km
| Maximum power | 382 hp / 281 kW |
| Overboost power with Launch Control up to | 402 hp / 296 kW |
| 30-Minutes-Power | 197 hp / 145 kW |
| Max. torque with Launch Control up to | 649 Nm |
| Top track speed with summer tires1.1 | 220 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Launch Control | 5.2 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Launch Control | 11.8 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Launch Control | 19.0 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h with Launch Control | 3.1 sec |
| Length | 4,784 mm |
| Overall Width | 1,938 mm |
| Width (with mirrors) | 2,152 mm |
| Height | 1,622 mm |
| Wheelbase | 2,893 mm |
| Turning circle diameter | 12.1 m |
| Tire track turning circle | 11.4 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,380 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,330 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,405 kg |
| Permissible gross weight | 2,920 kg |
| Maximum load | 540 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,000 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 200 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 84 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,348 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 540 l |
| Max. ground clearance with steel suspension | 184 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 185 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 225 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 12.6 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 20.6 ° |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.6 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.6 ° |
| Approach angle with air suspension (extra off-road level) | 15.2 ° |
| Departure angle with air suspension (extra off-road level) | 23.9 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 14.8 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 14.8 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 18.0 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 300 mm |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 300 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 340 mm |
| Range (Natural Resources Canada estimation) | 495 km |
| Battery energy content (gross)2.1 | 100.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 270.0 kW |
| Charging time for direct current (DC) with 400 A (0 to up to 100%) | 21.00 min |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 11.5 h |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 21.00 min |